Arama sonuçları

YKS gibi hangi sınav tarihi değişebilir?

YKS gibi hangi sınav tarihi değişebilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran olarak açıkladığı erken seçim tarihi 2.3 milyon gencin gireceği üniversite sınavları ile çakışınca sınavlar bir hafta ertelendi. YÖK, yeni sınav tarihi olarak 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerini belirledi. Erken seçim tarihi olarak açıklanan 24 Haziran Pazar günü Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) sınavları yapılacaktı. AYT sabah, YDT ise öğleden sonraki oturumda gerçekleştirilecek. 

YKS'nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) 23 Haziran'da yapılırken, AYT ve YDT ise 24 Haziran'da yapılacaktı. YÖK, bu yıl ilk kez uygulanacak YKS ile erken seçim kararının çakışması üzerine acil toplantı kararı aldı. YÖK'ün yarım saat süren toplantısının ardından yapılan açıklamada, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın 30 Haziran ve 1 Temmuz'da yapılacağı belirtildi.

DGS'Yİ ETKİLEYECEK Mİ?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda yüzde 50 oyun üstüne çıkan olmazsa yasa gereği ikinci tura gidilecek. İkinci tur seçimleri için düşünülen tarih ise 8 Temmuz olarak planlanıyor. Ancak o gün de ÖSYM'nin 2018 sınav takviminde önlisans mezunlarının lisans programlarına geçiş yapmak için gireceği Dikey Geçiş Sınavı (DGS) var. Bu durumda seçim ikinci tura kalırsa DGS tarihinin etkilenip değiştirilip değiştirilemeyeceği ise merak konusu.

19-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş