Arama sonuçları

YÖK akademisyen olarak bizi atasın

YÖK akademisyen olarak bizi atasın

YÖK akademisyen olarak bizi atasın. Bu sözler kapatılan üniversitelerin akademisyenlerine ait. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 15 vakıf üniversitesi kapatıldı. Bu üniversitelerde okuyan yaklaşık 65 bin öğrenci sınava girdikleri yıl aldıkları puanlara göre başka üniversitelere yerleştirildi. Ancak bu üniversitelerde çalışan akademisyenler ise ortada kaldı. Devlet ya da vakıf üniversitelerine açık kadrolar için başvuran bu öğretim elamanları geri çevriliyor. 

Kapatılan üniversitelerin akademisyenlerinin bir çoğu hakkında bir soruşturma ve suçlama olmadığını anlatan öğretim üyeleri ise öğrencilerin sorunlarının çözülmesine rağmen kendileri için herhangi bir gelişme olmadığından yakınıyor. Bu üniversitelerde herhangi bir terör örgütü ile ilişkisi olmayan binlerce akademisyenin çalıştığını anlatan hocalar YÖK’ün “aklanan akademisyenler” için girişimde bulunmasını talep ediyor. 

ATILANLARIN YERİNE BİZİ ALIN

Devlet üniversitelerinde çıkarılan 5 KHK ile 4 bin 811 akademisyenin atıldığını hatırlatan akademisyenler, YÖK’ün öğretim üyesi açığı olan yükseköğretim kurumlarına kadro takviyesi yapma kararını hatırlatarak, şöyle diyor: 

“Öğretim elamanı eksik üniversiteler için bizlerin de düşünülmesi gerek. Aramızda hiçbir terör eylemine karışmamış, bir terör örgütü ile en ufak ilişkisi olmayan, sadece iş buldukları için bu üniversitelerde çalışan kişileriz. Hakkımızda bir soruşturma ya da açılmış dava yok. Tamemen suçsuz olan bu akademisyenler ile bir örgütle bağlantılı olanlar hepsi aynı torbaya kondu. İçlerinde suçlu ile suçsuz ayrımı yapılması gerekiyor. Hiçbir üniversitede iş bulamıyoruz. Çünkü üzerimize ‘terörist’ damgası yapıştırıldı. Suçsuz olanlara sahip çıkılmasını bekliyoruz. YÖK, kadro takviyesinde bizeri de düşünmeli.”

HANGİ GELİŞME OLMUŞTU?

Geçtiğimiz kasım ayında Habertürk’te BURAYA LİNK http://www.haberturk.com/gundem/haber/1330436-aklananlar-universiteye-donebilecek

yayımlanan haberde ise YÖK’ün bu üniversitelerin akademisyenleri ile ilgili karar verdiği belirtilmişti. Haberde, inceleme sonrasında FETÖ ile ilişkili olmayan akademisyenlerin ihtiyaç bulunan devlet üniversitelerinde görev yapmalarının önü açılacak.

FETÖ ile ilişkisi olmayan akademisyenler, bu durumu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) dilekçeyle bildirdi. Dilekçelere verilen cevaplarda, örgütle ilişkisi olmayan akademisyenler hakkında ayrıntılı güvenlik soruşturması yapacağı, daha sonra görevlendirmelerin önünün açılabileceği belirtildi. Sağlık Bakanlığı, kapatılan vakıf üniversitelerinin tıp fakültelerinde görev yapan doktorları ve çalışanları, MİT sorgusunun ardından FETÖ ilişkisi tespit edilmezse göreve başlatma kararı almıştı.

Üniversite bazında ihtiyaca göre alım ilanına çıkılacağı belirtilirken, üniversiteler başvuru yapacak kişileri Emniyet ve MİT’e soracak. Başvuru yapanları güvenlik soruşturmasından geçirecek olan istihbarat birimleri, FETÖ ve PKK gibi terör örgütleriyle irtibatı bulunmayan kişileri “temiz” raporuyla üniversitelere bildirecek. Alımlar bu rapor doğrultusunda yapılacak.

18-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş