Arama sonuçları

YÖK Başkanı Saraç, eşini atayan rektörden atamanın iptalini istedi

YÖK Başkanı Saraç, eşini atayan rektörden atamanın iptalini istedi

YÖK Başkanı Yekta Saraç, eşini enstitü sekreteri olarak atayan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ'ı arayarak, atama işleminin iptalini istedi.

YÖK'ten yapılan açıklamada, "Bir üniversite rektörümüzün, eşini üniversite bünyesinde bir idari göreve ataması ve buna yönelik eleştiriler son günlerde kamuoyunda yer almıştır. Bu atama yasalara uygun olsa bile etik değerler açısından uygun değildir. Özellikle akademi camiası olarak bizlerin bu gibi konulara yasaların verdiği serbestliğin ötesinde hassasiyet içinde yaklaşmamız icap ediyor. Dolayısıyla kamuoyunun bu atamaya gösterdiği tepkinin yerinde olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle ilgili sayın rektörden kamu vicdanını rahatsız eden bu atama işleminin iptalini istenmiştir" denildi.

YILMAZ: ALGI BAZEN GERÇEĞİN ÖNÜNDEDİR

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da dün yaptığı açıklamada Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ'ın, eşini enstitü sekreteri olarak atamasına ilişkin "Muhakkak ki o makama gelen bir kimse kendisinde sıkıntıya neden olacak değil kendisini ileriye götürecek kimseyi atar. Ancak öyle dahi olsa vatandaş, her zaman yakınlarından birisinin görevlendirilmesinin doğru bir atama olmadığı şeklinde bir kanaate, bir algıya sahip. Bu algı bazen gerçeğin de önündedir." demişti.

DOĞRU OLMADIĞINI SÖYLÜYORUM

Yılmaz, bir basın mensubunun, "Pamukkale Üniversitesi Rektörü'nün eşini, sekreter olarak ataması Türkiye'de biraz tepkiyle karşılandı. Siz bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Doğru olmadığını söylüyorum. Liyakatlı olmuş olabilir, hak etmiş olabilir ancak bir de genel kural var ki bir hak eden, bir liyakatli olan o mu vardır? Bir de vatandaşın algısı gerçeğin önündedir. Onun liyakati konusunda hiç kimsenin şüphesi yok. Muhakkak ki o makama gelen bir kimse kendisinde sıkıntıya neden olacak değil, kendisini ileriye götürecek kimseyi atar. Ancak öyle dahi olsa vatandaş, her zaman yakınlarından birisinin görevlendirilmesinin doğru bir atama olmadığı şeklinde bir kanaate, bir algıya sahip. Bu algı bazen gerçeğin de önündedir. Ancak vatandaşın bu algısına saygı göstermek gerekir o doğrultuda hareket yapılsa daha uygun daha doğru olurdu."

05-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş