Arama sonuçları

AVRUPA BİRLİĞİ (AB) İLİŞKİLERİ | Bölüm Öğrencisi Anlatıyor

DAMLA TUNÇ

İstanbul Bilgi Üniversitesi
Avrupa Birliği İlişkileri bölümü öğrencisi

AB İlişkileri bölümünü neden tercih ettiniz?
Uzun uzun düşündükten ve danıştıktan sonra, ilgi ve yeteneklerimi de göz önüne alarak Avrupa Birliği İlişkileri bölümünde okumaya karar verdim. Bu kararı vermemde en büyük etken, bölümün mesleki anlamda çok fazla seçenek sunmasıydı. Aynı zamanda bölümün Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi gibi bölümlerden sıyrılarak kendi içinde spesifik bir alan yaratması da beni kendine çeken nedenlerden biriydi.

Sizce bölümün avantajları ve dezavantajları nedir?
Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü, birçok farklı disiplini içine alan bir bölüm. Bu bölümde sadece Avrupa Birliği’nin tarihini, yapısını ya da Türkiye ile ilişkilerini öğrenmiyor; sosyoloji, ekonomi, tarih ve hukuk gibi pek çok disiplinden dersler alarak kendinizi geliştirme fırsatı yakalıyorsunuz. Böylece öğrenciler, ileriye dönük meslek hayatlarında neye yönelecekleri ile ilgili pek çok seçenek arasından seçim yapabiliyorlar. Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, belediyeler, STK’lar, özel şirketler, AB proje merkezleri ve konsolosluklar bu seçenekler arasında. Bölüm, bize sürekli olarak güncel bir eğitimin içinde olma fırsatı veriyor ve gündemi takip etmeyi esas koşul olarak görüyor. Bu anlamda genel kültürümü arttırmaktaki en büyük etkenin okuduğum bölüm olduğunu söyleyebilirim. Bölüm diğer disiplinlerle de yakından ilişkili olduğundan çift anadal ve yan dal yelpazesi de bir o kadar geniş. Ortalamasını yüksek tutan öğrenciler ilgileri doğrultusunda seçtiği bir bölümde çift anadal / yandal yapabiliyor. Örneğin ben bölümümün bana kattığı genel kültür ve siyaset bilgisini gazetecilik alanında kullanmak istediğimden Medya İletişim Sistemleri Bölümü ile çift anadal yapmayı tercih ettim.

Bence bu bölümü okurken yapılması gereken en önemli şeylerden biri yurt dışında eğitim almak.  Okuduğunuz üniversite bunu sağlayabilmeli. Aldığımız proje dersleri sayesinde, hazırladığımız projelerle Avrupa’yı gezme ve kültürel etkileşim fırsatı yakalamak da bölümün bir diğer avantajı. Benim için bir dezavantajı yok.