Arama sonuçları

2022 LGS: Bu bir sıralama sınavı, 3 yanlış 1 doğruyu götürecek, bilmediğiniz soruyu boş bırakın

2022 LGS: Bu bir sıralama sınavı, 3 yanlış 1 doğruyu götürecek, bilmediğiniz soruyu boş bırakın

Sonuçları sınavla öğrenci alan liselere yerleştirmelerde kullanılacak olan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 5 Haziran’da yapılacak. 8’nci sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin LGS başvurusunu merkezi olarak yapıldı ama zorunluluk yok. Geçmiş yıllar incelediğinde 1 milyon 20 bin civarında öğrenci sınava girmesini bekleyebiliriz.

Bu sınavla ilgili unutulmaması gereken ise bir sıralama sınavı olduğu. O yüzden de bilmediğiniz soruları mutlaka boş bırakın. ‘Ya tutarsa’ diye sallamayın. Sorunun cevabından emin değilseniz, boş bırakmanız, yanlış yapmanızdan daha avantajlı olmanızı sağlar.

20 KİŞİLİK SINIFLAR

Her öğrenci kendi okulunda sınava girecek. Sınıflar en fazla 20 kişilik olacak. Sınavın süresinde değişiklik yok. Sınav sayısal ve sözel olarak iki bölümden oluşuyor. İlk oturum sözel bölümde Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika verilecek. Soru başına 1.5 dakika. Dinden muaf öğrenciler ise 15 dakika erken çıkıyor, yani onlar için bu bölüm 60 dakika.

İKİNCİ OKURUM

 Saat 11.30'da başlayacak matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltileceği ikinci oturumda öğrencilere 80 dakika süre verilecek. Yani soru başına 2 dakika süreniz olacak.

45 DAKİKALIK MOLA

Yine 45 dakikalık bir mola var ve sevgili öğrencilere önerim ise bu molada sınavın kritiğini yapmamaları. Bahçeye çıkabilecekler ama veliler bahçeye giremez. Bu arada velilere önerim de biliyorum heyecanlı olacaksınız ama nasıl geçti diye sormayın.

NE DEĞİŞTİ?

-2021 LGS’de dil bilgisi sorusu yoktu. Ama örnek sorularda da gördünüz dilbilgisi sorularından bu yıl muaf değilsiniz.

-Yerleştirmelerde devamsızlık dikkate alınmamıştı, bu yıl yüz yüze eğitim olduğu için tekrar kriter olarak gelir.

-Geçen sene uzun paragraf sorusu yoktu ama bu yıl olabilir. Bu yüzden okuma alışkanlığı önemli olacak.

YANINIZDA OLMASI GEREKENLER

Sınava giriş belgeleri okul sıralarınızda olacak. Geçerli kimlik belgeleri, (nüfus cüzdanı ya da TC kimlik kartı, geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç idaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile sınava alınacak. Bu belgeleri bir gün önceden hazır etmkelisiniz.

Kalem, silgi ve uçlu kalem. Bandajı çıkarılmış pet şişede su.

SAAT 09.00’DA SINAV YERİNİZDE OLUN

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için en geç saat 09.00’da sınava gireceğiniz binada hazır olmanız gerekiyor. Sınava 15 dakika geç gelen öğrenci girebilir ama ek süre alamaz.

YANINIZDA OLMASIN

Öğrenciler, sınav salonlarına alınırken üzerlerinde kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar (işitme cihazı, insülin pompası, şeker ölçüm cihazı ve benzeri) hizbirşey olamaz. Bazı öğretmenler saat olur diyormuş ama hayır. Canta, cüzdan, cep telefonu, telsiz, radyo, saat, bilgisayar, kamera ve benzeri iletişim araçları ile depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlar, databank sözlük, hesap makinesi, kâğıt, kitap, defter, not vb. dokümanlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, delici ve kesici aletlerle sınav binasına alınmayacaktır. Öğrenciler, bu araçlarla sınava alınmayacağı gibi sınav anında yanında bulunduğu tespit edilirse sınav kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle sınavı tutanakla geçersiz sayılacaktır.

KİTAPCIKLAR NE ZAMAN VERİLECEK?

Talep edilmesi durumunda, sınav oturumları tamamlandıktan sonra soru kitapçıklarının veli ya da öğrenciye verileceği LGS başvuru kılavuzunda belirtiliyor olsa da sınav kitapçıklarının 6 Haziran’da dağıtılacağına ilişkin bilgilendirme yazısı okullara ulaştı.

30-05-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş