Arama sonuçları

2022 LGS: İki oturumlu sınav sona erdi, sonuçlar 30 Haziran'da

2022 LGS: İki oturumlu sınav sona erdi, sonuçlar 30 Haziran'da

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı merkezi sınav sona erdi. Kovid-19 salgınından sonra ilk kez öğrenciler maskesiz olarak sınava girdi.

İki oturumda düzenlenen sınavın birinci oturumu Türkiye saatiyle 09.30'da başladı. Birinci oturum 10.45'te sona erdi. İkinci oturum ise 11.30'da başladı ve 12.50'de sona erdi.

Merkezi sınav, iki oturum halinde 973 yurt içi ve 7 yurt dışı sınav merkezinde 17 bin 899 okul ve 82 bin 551 salonda gerçekleştirildi.

SINAV UYGULAMASINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Sınav 2018'den bu yana aynı formatta uygulanıyor. İki oturum halinde yapılacak sınavda, çoktan seçmeli 90 soru soruldu.

Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi.

Öğrenciler, iki sınav oturumu arasındaki 45 dakikalık zaman diliminde okul bahçelerine çıkarak ihtiyaçlarını giderebildiler.

Matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltileceği ikinci oturumda öğrencilere 80 dakika süre verildi.

Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

SONUÇLAR 30 HAZİRAN'DA

Sınav sonuçlarının açıklanacağı 30 Haziran'da merkezi sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanları da belli olacak. Sınav sonuçları, "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

KİTAPCIKLAR NE ZAMAN VERİLECEK?

Kılavuzda talep edilmesi durumunda, sınav oturumları tamamlandıktan sonra soru kitapçıklarının veli ya da öğrenciye verileceği belirtiliyor olsa da sınav kitapçıklarının 6 Haziran’da dağıtılacağına ilişkin bilgilendirme yazısı okullara ulaştı.

05-06-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş