Arama sonuçları

25 belediye öğrencilere kurs açabilecek

25 belediye öğrencilere kurs açabilecek

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Türkiye genelinde 25 belediyeye ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki öğrencilerin derslerine destek amacıyla "eğitim iş birliği protokolü" kapsamında kurs açma izni verildi. Ders dışında öğrencilerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerine katılacağı sosyal etkinlik merkezlerinin standartlarına ilişkin çalışmalar sona erdi. Standartların belirlenmesinin ardından ilkokul 1. sınıftan lise 12. sınıfa kadar tüm kademelerdeki öğrenciler, belediyelerin hem kurs imkanlarından hem de sosyal etkinlik faaliyetlerinden yararlanabilecek.  

KHK İLE ÜCRETSİZ KURSLAR AÇABİLECEKLERİ HÜKMÜ GETİRİLDİ 

Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda yapılan değişiklikle belediyelerin il milli eğitim müdürlükleri ile yapılan ve Bakanlıkça onaylanan ortak iş birliği protokolleri çerçevesinde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin örgün eğitim programlarına destek olmak amacıyla ücretsiz kurslar açabilecekleri hükmü getirildi.

1. SINIFTAN LİSE 12. SINIFA KADAR, ÜCRETSİZ

Belediyeler ile il milli eğitim müdürlükleri arasında imzalanan ve Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanan "eğitim işbirliği protokolü" kapsamında belediyeler kurs faaliyetleri düzenlemeye başladı. Kurslar, ilkokul 1. sınıftan lise 12. sınıfa kadar öğrencilere okul programlarına destek amacıyla ücretsiz verilecek.

BELEDİYELER TÜM DERSLERDEN KURS AÇABİLECEK

Bu kapsamda, aralarında İstanbul, Kahramanmaraş, Kocaeli, Trabzon, Manisa, Burdur gibi illerin yer aldığı 25 il ve ilçe belediyesi ile il milli eğitim müdürlükleri arasında yapılan "eğitimde işbirliği protokolü", MEB tarafından onaylanarak yürürlüğe konuldu.  Mevzuat gereği belediyeler, öğrencilerin derslerine destek olmak için tüm derslerden kurs açabilecek. Bakanlık protokole uygun hareket edilmemesi durumunda protokolü iptal edebilecek.

SOSYAL ETKİNLİK MERKEZLERİ DE AÇACAK

Öte yandan, 9 Şubat 2017 tarihli ve 29974 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 687 sayılı KHK ile "sosyal etkinlik merkezi" adı ile yeni bir kurum türü tanımlandı. Bu merkezler, il milli eğitim müdürlükleri ile belediyeler arasında yapılan ve Bakanlıkça onaylanan ortak iş birliği protokolleri çerçevesinde hizmet verecek.

SINIF ORTAMI BULUNMAYACAK VE DERS ANLATILMAYACAK

Sosyal etkinlik merkezleri, Bakanlığın verdiği iş yeri açma ve çalışma ruhsatı ile belediyelerce açılan ve işletilen, öğrencilerin ödev ve projelerine ilişkin araştırmalar yaptığı, öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin yürütüldüğü özel öğretim kurumları olarak faaliyet gösterecek.

Bu merkezler, belediyelerin talepleri doğrultusunda, il milli eğitim müdürlükleri ile yaptıkları protokollere bağlı olarak Milli Eğitim Bakanlığınca ruhsat ve kurum açma izni düzenlenerek açılabilecek. Bu merkezlerde sınıf ortamı bulunmayacak ve ders anlatılmayacak.

Sosyal etkinlik merkezleri sayesinde öğrencilerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetleri katılımının artırılması hedefleniyor. Bakanlığın sosyal etkinlik merkezlerinin standartlarına ilişkin çalışmaları tamamlanma aşamasına gelinmesiyle gelecek ay içerisinde kamuoyuna duyurulması planlanıyor.

STANDARTLAR YAYIMLANACAK, İZİNLER DÜZENLENECEK

Standartların yayımlanmasından sonra belediyeler ile il milli eğitim müdürlükleri arasında yapılan protokollere bağlı olarak bu kurumlara Bakanlığın uygun görmesi halinde ruhsat ve kurum açma izinleri düzenlenecek.

Sosyal etkinlik merkezleri, belediyeler ile il milli eğitim müdürlükleri arasındaki protokole bağlı olarak Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen kurum açma izni ve çalışma ruhsatı ile faaliyete başlayabilecek.

Öğrencilerin hem akademik destek amacı taşıyan derslere hem de sosyal etkinlik merkezlerine kayıtları, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerindeki e-yaygın modülü üzerinden takip edilecek. Böylece Bakanlık, belediyelerin düzenlediği etkinlikleri elektronik ortamda izleyebilecek.

Bakanlık yetkilileri, öğrencilerin bir belediyenin açacağı kültürel, sanatsal ya da sportif faaliyetlerine ayrıca akademik olarak desteğe ihtiyaç duyduğu dersleri için de kurslara başvuru yapabileceğini bildirdi.

BİR DERSLİKTE EN FAZLA 24 ÖĞRENCİ

Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl kursların açılabilmesi için belediyeler ile il milli eğitim müdürlükleri arasında imzalanacak iş birliği protokolünün örneğini hazırlamıştı.Buna göre, belediyelerce açılacak bu kursların ders yılı içerisinde hafta içi ve cumartesi günleri 07.00-19.00 saatlerinde faaliyet gösterebileceği ve bir derslikte en fazla 24 öğrencinin öğrenim görebileceği hükmü getirildi.

Öğrencilerin sadece okullarındaki ders saatleri dışında bu kurslara katılabilmesini öngören protokol gereği, belediyeler sundukları hizmet karşılığı öğrencilerden ücret talep edemeyeceği de kararlaştırıldı. Kurs açılacak binaya ilişkin nitelikleri de belirleyen Bakanlık, meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile alkollü içki satılan yerlerin kurs ile aynı binada olamayacağını kararlaştırdı.

Bakanlığın protokol hükümleri arasında, belediyelerin açacağı kursların faaliyet göstereceği binanın sağlam ve dayanıklı, çevresinin sağlık yönünden uygun olması, yangına karşı mevzuatın gerektirdiği önlemlerin alınması tedbirleri de yer alıyor.

Ayrıca belediyenin kurs açılışında ilköğretim öğrencileri ile ortaöğretim öğrencilerinin aynı anda aynı katta eğitim almayacak şekilde düzenleme yapması gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, sosyal etkinlik merkezlerine ilişkin de standartların yayımlanmasından sonra belediyelerle il milli eğitim müdürlükleri arasında yapılan protokollere bağlı olarak belediyelere ruhsat ve kurum açma izinleri verecek.

Bu blog AA abonesidir.

26-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş