Arama sonuçları

3 milyon obezin 1.8 milyonu çocuklar

3 milyon obezin 1.8 milyonu çocuklar

3 milyon obezin 1.8 milyonu çocuklar. Türkiye Böbrek Vakfı (TBV) Başkanı Timur Erk, Türkiye'de bilimsel tanımlamalara uygun 3 milyon obez olduğunu belirtti. Erk, "3 milyon obezin 1 milyon 800 bini, 18 yaşın altında" dedi.

TBV ile Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü'nce, obeziteyle mücadele ve sağlıklı beslenme konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla öğrencilere, "Böbrek sağlığı ve beslenme" eğitimi verildi. Timur Erk, Vali Fahri Yücel İlkokulu'nda düzenlenen programda, Türkiye'nin dört bir yanında öğrencilere yönelik eğitimler düzenlediklerini söyledi.

OBEZİTE ÖNEMLİ BİR SAĞLIK SORUNU

Obezitenin önemli bir sağlık sorunu olduğunu ifade eden Erk, obeziteyle ilgili Türkiye'yi çok ciddi bir tehlikenin beklediğini vurguladı. Erk, şöyle konuştu: "Onun için gençlere yanlış beslenmeyle ilgili konuları aktarmalıyız ki evlerine gittiklerinde, 'Anneciğim çorbayı yapmışsın, tuzunu da ayarlamışsın ama sofrada ilave tuz koyuyorsun, yanlış yapıyorsun.' diyebilmelisiniz. Aşırı tuz kullanımı artık yok. Çorbayı mümkün olduğu kadar az tuzla yapın ama ilave eklemeyin. Her şeyde tuz var. Biz buna tersine eğitim diyoruz. Gençler eve gittiğinde annesini ve babasını beslenme konusunda uyarabilmelidir. Her şeyin doğalını ve tazesini zamanında tüketmeliyiz. Örneğin domatesi vaktinde tüketmeliyiz. Bu birçok yiyecek için böyle. Tuz ve şeker tüketimine dikkat edilmelidir. Herkes için geçerli gazlı içecek değil, ayran içmeliyiz."

Bu blog AA abonesidir

 

06-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş