Arama sonuçları

35 milyon kez 'tık'landı

35 milyon kez 'tık'landı

35 milyon kez 'tık'landı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), e-Devlet üzerinden sunduğu yeni bilişim hizmetlerinden bu yıl 35 milyon 863 bin kez yararlanıldı. 

Türkiye'de okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde kayıtlı yaklaşık 18 milyon öğrenci eğitim görüyor.

MEB, öğrenci, veli ve öğretmenlere her türlü hizmete yönelik iş ve işlemleri elektronik ortamda yapıyor.

35 MİLYON KEZ 'TIK'LANDI

Bu kapsamda, e-Okul, MEBBİS, Doküman Yönetim Sistemi (DYS), e-Yaygın, Açık Öğretim Kurumları, e-Personel gibi farklı sistemleri kullanan Bakanlık, bu hizmetlere erişimi kolaylaştırmak için yeni iyileştirmeler yapıyor. 

Bakanlık, bu kapsamda elektronik ortamda sunduğu hizmetlerin e-Devlet ile entegrasyonu için 2018'de 11 yeni hizmeti daha e-Devlet üzerinden vermeye başladı. 

HANGİ HİZMETLER SUNULUYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı, 2018'de şu hizmetleri e-devlet üzerinden sunuyor:

"Bireysel Okur Yazarlık Belgesi Doğrulama. Bireysel Okur Yazarlık Belgesi Sorgulama. Çırak Öğrenci Devamsızlık Bilgileri Sorgulama. e-Dilekçe Sorgulama. Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama. İletişim Merkezi Başvuru Sonucu Sorgulama. Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu Kurs Başarı veya Yetki Belgesi Doğrulama. Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu Kurs Başarı veya Yetki Belgesi Sorgulama. Özel Okul Öğretim Desteği Sorgulama. Ücretli Öğretmenlik Başvurusu. Araştırma, Yarışma ve Sosyal Etkinlikler İzin Projesi ve Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Doğrulama.

33 HİZMET SORGULANABİLİYOR

Böylece MEB'in e-Devlet üzerinden sunduğu hizmet sayısı 33'e çıktı. MEB'in, e-Devlet üzerinden sunduğu yeni hizmetlerden sadece 2018'de 35 milyon 863 bin kez yararlanıldı.

MEB bilişim sistemleri, 1 milyonun üzerinde personel, özel kurumlar dahil olmak üzere 74 bin kurum, 18 milyon öğrenci ve veli tarafından kullanılıyor.   

13-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş