Arama sonuçları

Açıköğretim ile DGS sınav tarihleri çakıştı

Açıköğretim ile DGS sınav tarihleri çakıştı

Açıköğretim ile DGS sınav tarihleri çakıştı. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile açıköğretim fakültesi “telafi sınavları” aynı gün yapılacak. Öğrenciler şaşkın. İki sınav tarihinin aynı gün olacağını söyleyen öğrenciler, “Bu sınavlara nasıl yetişeceğiz” diyor. 

Ön lisans mezunlarının lisans programlarına devam etmek için girdikleri Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 21 Temmuz’da yapılacak. Erken seçim kararının alınmasıyla birlikte YKS gibi DGS sınav tarihleri de değişmişti. Cunhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması olasılığına karşı 8 Temmuz’da yapılacağı ilan edilen DGS ile seçim tarihinin denk geleceği anlaşılmıştı. Bu nedenle de DGS için yeni sınav tarihi olarak 21 Temmuz belirlendi. Ama bu kez de DGS ile açıköğretim fakültesi sınavları aynı güne denk geldi. Dikey Geçiş Sınavı’na da girmek isteyen AÖF öğrencileri ise isyanda. 

Öğrenciler tepkilerini şöyle dile getiriyor: 

Bu sene DGS ile açıköğretim telafi sınavı aynı gün 21 Temmuz’da yapılacak. .DGS saat 10.00’da telafi sınavı ise saat 15.00’te yapılacak. DGS 81 ilde gerçekleştirilecek ama telafi sınavı belli illerde olacak. DGS’ye başvurular 24 Mayıs’ta son bulmuştu. Ama açıköğretim final sonuçları ise 7 Haziran’da açıklandı. Açıklanan final sonuçlarıyla birlikte bizlerin 3 ders sınavı için sınava giriş yerleri de belli oldu. DGS için başka ilde, açıköğretim için ise başka illerde sınava giriyoruz. Üstelik İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerde ise iki sınav yeri arasında saatler sürecek yolculuklar olacak. Bu sınavdan birini seçmek zorunda bırakılıyoruz. Buna çözüm bulunmalı. Ya açıköğretim telafi sınavlarının tarihleri ertelenmeli ya da ÖSYM bizlere sınav yerlerimizi değiştirmek için bir hak tanımalı. Aksi halde bir yılımız boşa gitmiş olacak.” diyor. 

 

 

 

14-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş