Arama sonuçları

Ağustos’ta öğretmen ataması olacak mı?

Ağustos’ta öğretmen ataması olacak mı?

Öğretmen adaylarının yanıtını aradıkları soru “Ağustos 2016 da öğretmen ataması olacak mı?” Sosyal medyada ağustos ayında atama yapılması için kampanya başlatan öğretmen adayları, “Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 2016 öğretmen kadrolarının yarısının şubat ayında kullanılacağını söylemişti. Geçtiğimiz şubat ayında 30 bin öğretmen atandı. Ama bunun 10 bini 2015 yılında kalan kadroya yapıldı. Bu durumda en az 20 bin öğretmen ataması daha yapılacak. Bu atama ağustos ayında yapılacak mı ve toplam kaç öğretmen atanacak?” diye soruyor. 

BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN TALEBİ VAR

Bu arada bilişim öğretmenleri de  bilgisayar bilimleri eğitiminin ilkokuldan itibaren her kademede zorunlu olarak verilmesi için TBMM’de imza kampanyası başlattı. "Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Her Kademede Zorunlu Olsun" başlıklı dilekçede öğretmenler bilişim alanında öğrencilere yeterli eğitim verilmediğini söyleyerek, şöyle diyor:

“İlkokul, ortaokul ve liselerde bilgisayar bilimi alanında yeterli eğitim verilmemesinden dolayı içinde bulunduğumuz 21. yüzyılda nitelikli istihdam, yüksek teknoloji üretimi ve bilinçli teknoloji kullanımı gibi önemli konularda genç nüfusumuz dezavantajlı duruma düşmektedir. Bilgisayar tek başına sadece bir araç iken, bir bilim dalı olarak ele alınırsa inovasyon ve üretimin yolunu açar. Çocuklarımıza günlük hayatta problem çözme, yaratıcı düşünme ve karar verme yetenekleri kazandırır. Diğer temel bilimlerde de öğrenmeye katkı sağlayacak ortamlar sağlar. Ülkemizde 2013 yılından beri uygulanmakta olan "Bilişim Teknolojileri ve Yazılım" Dersi öğretim programı ile sadece ortaokullarda 5. ve 6. sınıflarda haftada 2 saat zorunlu olan bu derslerle kodlama öğretilmeye çalışılıyor. Oysa G20 ülkelerinin birçoğunda ilkokuldan üniversiteye her kademede ve aynı dönemde birçok farklı konuda (algoritma tasarımı, kodlama, veri tabanı yönetimi, bilgisayar ağları, bilgi güvenliği gibi) Bilgisayar Bilimleri eğitimi veriliyor. Türkiye geç kalıyor. İlkokuldan üniversiteye kadar her kademede zorunlu yaparak çocukların yazılım, donanım ve dijital okuryazarlık alanlarında eğitilmesinin önünü açmalıdır.”

FORMASYON VERME YÖK

Bu arada eğitim fakültelerine gelecek yıl  başarı sırası barajının getirileceğinin ortaya çıkması  eğitim fakültesi mezunu öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının tepkisine neden oldu. Öğretmenler isteyen herkesin pedagojik formasyon alarak öğretmen olabildiklerine dikkat çekerek, “Formasyon verme artık YÖK” diyor.

20-04-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş