Arama sonuçları

Aile borçlanıyor, üniversiteli çalışarak okuyor

Aile borçlanıyor, üniversiteli çalışarak okuyor

Aile borçlanıyor, üniversiteli çalışarak okuyor. Üniversitelinin ailesi borçlu, kendisi çalışmak zorunda. Türkiye’de her beş üniversite öğrencisinden dördü günde 4.9 saat bir işte çalışıyor. Öğrenciler dersten fazla zamanlarını işte geçiriyor.

HSBC Grubu ‘Eğitimin Değeri: Başarının Bedeli’ raporu, aileler çocuklarının eğitimi için borçlanıyor, üniversiteli çalışmak zorunda. Rapora göre; Türkiye’de bir üniversite öğrencisi eğitim masraflarını karşılamak için günde ortalama 4.9 saat yarı zamanlı bir işte çalışırken, derslerde günde ortalama 2 saat zaman geçiriyor. Cumhuriyet’in haberine göre rapor 15 ülkeden 10 binden fazla ebeveyn ve bin 500 üniversite öğrencisi görüşülerek, hazırlandı.

 

AİLE BORÇLANIYOR, ÜNİVERSİTELİ ÇALIŞARAK OKUYOR

 

Türkiye ile ilgili öne çıkan bulgular şöyle:

 -Ebeveynlerin yüzde 71’i (küresel ortalama yüzde 35) eğitim masraflarını karşılamak için borçlandıklarını ifade ederken; Türkiye, araştırmanın gerçekleştirildiği ülkeler arasında ebeveynlerin eğitim masraflarını karşılama amacıyla borçlanma oranının en yüksek olduğu ülke olarak dikkat çekiyor. Ebeveynlerin yüzde 63’ü borçlanmalarının ana sebebinin okul ücretini karşılamak olduğunu ifade ederken, yüzde 38’i tablet veya diz-üstü bilgisayar gibi teknolojik cihaz satın alımlarının da etkili olduğunu ifade ediyor.

-Bir üniversite öğrencisinin okul ücreti, konaklama, faturalar ve yaşam giderleri dahil olmak üzere eğitim süreci boyunca toplam harcaması ortalama 87 bin TL. Ebeveynler ise çocuklarının üniversite eğitimi boyunca toplamda ortalama 49 bin TL harcadıklarını ifade ediyor. Öğrenciler arada oluşan yaklaşık 38 bin TL’lik farkı yarı zamanlı işlerde çalışarak kapatmaya çabalıyor. Türkiye’de her beş üniversite öğrencisinden dördü bir işte çalışıyor.

AİLELER BİRİKİM YAPAMIYOR

- Türkiye’de ’deki ailelerin yüzde 91’i çocuklarının üniversite eğitimi masraflarını günlük kazançlarından karşıladıklarını belirtirken, yalnızca yüzde 11’i belirli bir birikim veya yatırım hesabından karşıladıklarını ifade ediyor. Ebeveynlerin yüzde 68’i (küresel ortalama yüzde 49) çocuklarının eğitimi için birikim yapmaya önceden başlamış olmayı arzuluyor. Yüzde 62’si daha düzenli ve daha fazla birikim yapmış olmayı, yüzde 24’ü ise çocuklarına para yönetimi hakkında eğitim vermiş olmayı diliyor.

-Eğitim masrafları için en çok Türkiye’deki aileler borçlanıyor. Türkiye’deki ebeveynlerin yüzde 73’ü (küresel ortalama yüzde 53) çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak için sosyal aktivitelerinden ödün veriyor. Yüzde 39’u ise daha uzun saatler veya ikinci bir işte çalışıyor.

-Ebeveynlerin yüzde 54’ü üniversite eğitimi için gerçekleştirdikleri borçlanmalarda kredi kartını kullanıyor. Yüzde 22’si aile üyeleri veya arkadaşlarından borç aldıklarını dile getiriyor.

07-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş