Arama sonuçları

Ailelerin rotası yurtdışında liseyi gösteriyor

Ailelerin rotası yurtdışında liseyi gösteriyor

Yükseköğrenim için yurtdışına giden gençlerin sayısı tam olarak bilinmese de bu sayının 100 bine yaklaştığı tahmin ediliyor. Türkiye’nin yurtdışı eğitim için harcadığı paranın ise 1.5 milyar doları bulduğu belirtiliyor.  

Geçmişte üniversite eğitimi için  ABD, İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa, Avustralya gibi ülkeler tercih edilirken bugün Danimarka’dan Estonya’ya, Çin’den Kanada’ya kadar hemen her ülkede Türk öğrenci eğitim alıyor.

Yurtdışında eğitim seçeneği ise son yıllarda yalnızca üniversite eğitimi ile sınırlı kalmıyor. Bu seçenek aynı zamanda lise eğitimini de kapsıyor. Geçmiş yıllarda küçük bir kitle çocuklarını başta İsviçre, ABD ve İngiltere’deki yatılı okullara (boarding school) yollarken bugün hem ülke sayısı hem de giden öğrenci sayısı giderek artıyor.  

İYİ BİR EОİTİM BEKLENTİSİ

Ailelerin yatılı lise eğitimi için çocuklarını yurtdışına gönderme gerekçelerinin başında ise uluslararası tanınırlılığı olan bir lisede iyi bir eğitim alması ve en az bir yabancı dili çok iyi öğrenmesi geliyor.  Ayrıca lise eğitimi aldıkları ülkelerde de üniversiteye devam edebilme seçeneği ailelerin “yurtdışında lise” kararını etkiliyor.

Fotoğraf: Wellington College

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş