Arama sonuçları

İsviçre üniversiteleri kendi sınavını yapıyor

İsviçre üniversiteleri kendi sınavını yapıyor

Dünyanın güvenlik başta olmak üzere yaşam kalitesi en yüksek ülkelerinden biri olan İsviçre'de üniversitelere girmek hiç de kolay değil. İsviçre’de, ikisi Federal Institute of Technology olmak üzere toplam 12 devlet üniversitesi bulunuyor. İsviçre'de üniversite eğitimi ile ilgili sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı.

ÜNİVERSİTELERDE HANGİ DİLLERDE EОİTİM VERİLİYOR?

Basel, Bern, Lucerne, St. Gallen, Zurih ve İsviçre Zurih Fedaral Teknoloji Enstitüsü: Almanca

Geneva, Lausanne ve Neuchatel ve Lausanne'deki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü: Fransızca

Fribourg Üniversitesi: Almanca ve Fransızca ama bazı programlar Almanca

Lugano: Çoğu dersler İtalyanca.

HAZIRLIK OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Eğitim dili Almanca olan bölgedeki üniversitelerde yabancı öğrenciler için hazırlık programları bulunuyor ama hazırlık programına başlayabilmek için bile en az 400 saatlik Almanca eğitimi almış olmanız isteniyor.

İNGİLİZCE PROGRAM VAR MI?

İsviçre üniversitelerinde sınırlı sayıda programda İngilizce eğitim veriliyor. Bunlara başvurmak için dil yeterliliğinizi IELTS, TOEFL gibi sınavlarla kanıtlamanız gerekiyor.

ÜNİVERSİTELERE NASIL BAޞVURABİLİRİM?

2010 yılında değişen kurallara göre artık Türkiye’den İsviçre’ye lisans eğitimi almak için gidecek öğrencilerden okumayı düşündükleri alanda iki yıllık bir üniversite eğitimi almaları isteniyor. Bununla birlikte İsviçre’de bazı üniversiteler kendi kampuslarında alacakları öğrenciler için sınav yapabiliyor. Üniversitelerin başvuru şartlarını taşıyor ve bu sınavlarda da başarılı oluyorsanız kabul verebilirler.

ABITUR YA DA MATURA KABUL EDİLİYOR MU?

Türkiye’de Abitur, Matura, Bakalorya gibi diplomalara sahipseniz ve LYS puanınıza göre bir üniversiteye yerleşirseniz o zaman sizden yerleştiğiniz bölümde iki yıl okuma şartı beklenmiyor. Bu koşulları taşıyorsanız üniversitelerin düzenlediği sınavlara katılarak başvuru yapabilirsiniz.

YILLIK ÖОRENİM ÜCRETLERİ NEDİR?

İsviçre’de devlet üniversitelerinde eğitim ücretleri yıllık bin Euro'yu bile geçmiyor.

OKURKEN ÇALIޞMA İZNİ VERİYOR MU?

Yabancı öğrencinin haftada 15 saat çalışma izni bulunuyor. Yabancılar Yasası'nda Ocak 2011'den beri geçerli olan düzenlemeyle İsviçre üniversitelerinden mezun olan yabancılara çalışma izni de verilmeye başlandı.

HANGİ DÖNEMDE BAޞVURMAK GEREKİYOR?

İsviçre üniversitelerinde akademik yıl 2 sömestre ayrılıyor. Kış dönemi ekim ayında başlar ve şubat ortasında biter, yaz dönemi ise mart ortasında başlar ve haziran ya da Temmuz ortasında sonlanır. Başvurularda bu dönemleri dikkate almanız gerekiyor.

EОİTİM SÜRESİ KAÇ YIL?

Üniversite eğitim süresi ortalama 4 yıl. Bu süre bazı bölümlerde 5 yıla çıkar.

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş