Arama sonuçları

Akademisyenlik isteyeni doktora bekliyor

Akademisyenlik isteyeni doktora bekliyor

Doktora, yüksek lisans eğitimi tamamlandıktan sonra kariyerini akademisyenlik olarak belirleyen gençlerin devam ettiği lisansüstü programlardan biri. Doktorasını tamamlayanları bundan sonra bekleyen aşama ise üniversitelerde araştırma görevlesi olarak çalışmak. ÖSYM verilerine göre yaklaşık 60 bin genç doktora yapıyor.

Doktora eğitimi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları şöyle:

DOKTORA EОİTİMİ NEDİR?

Bir lisans veya lisansüstü eğitimini tamamladıktan sonra aynı dalda bilimsel uzmanlaşma amacıyla yapılan eğitime “doktora” adı verilir. Doktora unvanının uluslararası kısaltması ‘Ph.D.’dir.

DOKTORA PROGRAMI ÇEޞİTLERİ NELERDİR?

Yüksek lisans mezunlarının başvuracağı normal doktora programlarının yanında, lisans mezunlarının başvurabileceği bütünleşik doktora programları da bulunuyor.  

DOKTORA NE KADAR SÜREDE TAMAMLANIR?

Doktora, lisans eğitiminin ardından yapılırsa en az 6 yıl, yüksek lisans eğitiminin ardından ise en az 4 yıl sürer. Üniversitelerin program ve yönetmelikleri doğrultusunda daha kısa sürede mezun olmak da mümkün olabilir.

DOKTORA PROGRAMINDA EОİTİM DİLİ NEDİR?

Türkçe ve İngilizcedir, fakat çoğunlukla İngilizce dil yeterlilik şartı aranır.

DOKTORA PROGRAMINA KİMLER BAޞVURABİLİR?

Yüksek lisans veya lisans mezunu kişiler doktora programlarına başvuruda bulunabilir.

BAޞVURMAK İÇİN HANGİ SINAVLARA GİRMEK GEREKİYOR?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES)  sınavına girilmesi gerekiyor. Yüksek lisans mezunlarının en az 55, lisans mezunlarının ise en az 70 puan alması şartı bulunuyor. Yabancı dil için ise Yabancı Dil Sınavı’ndan (YDS) en az 55 puan almak veya TOEFL, IELTS gibi yabancı dil sınav sonuçlarıyla denkliği sağlamak gerekiyor.

BAޞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

YÖK tarafından belirlenen esaslara göre doktora başvurularında, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuç belgesi, lisans veya yüksek lisans diploması ve yabancı dil sınav sonucu istenir. Ek olarak referans mektubu veya mülakat isteyen üniversiteler de olabilir.

DOKTORA PROGRAMLARININ ÖОRENİM ÜCRETİ NEDİR?

Devlet üniversiteleri ücretsiz doktora eğitimi verirken, vakıf üniversitelerinde yıllık ücretler yaklaşık 15 bin ile 20 bin TL arasında değişiyor.

DOKTORA İÇİN BURS BULMAK MÜMKÜN MÜ?

Devlet üniversitelerinde eğitim zaten ücretsiz iken, pek çok vakıf üniversitesi başarılı öğrencilere ve kendi mezunlarına çeşitli burslar veriyor. Ayrıca Türk Eğitim Vakfı (TEV), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), TÜBİTAK gibi kurumlardan da burs bulabilirsiniz.

YURTDIޞINDA DOKTORA YAPMA OLANAKLARI NEDİR?

Birçok ülkede doktora programına katılmak mümkün. ABD’de  doktora eğitimi 5-6 yıl sürerken, bu süre İngiltere’de 3 yıl. Başvurularda istenen belgeler üniversitelere göre değişiyor olsa da genellikle IELTS, TOEFL sınavları ile dil yeterliliği, diploma, transkript ve referanslar istenir. Yurtdışında doktora yapmak için de burs bulmak mümkün. Bunların başlıcaları ise başlıcaları Türk Eğitim Vakfı (TEV), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), TÜBİTAK bursları.

Fotoğraf: İstanbul Bilgi Üniversitesi

19-02-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş