Arama sonuçları

Avusturya önce LYS sonucuna bakıyor

Avusturya önce LYS sonucuna bakıyor

Avusturya yıllık 800 ile 1500 Euro arasında değişen harçları nedeni ile üniversite eğitimi için tercih edilen ülkelerden biri. Ama Avusturya’ya gitmek için önce Türkiye’de bir üniversiteye yerleşmelisiniz.

Avusturya’da nasıl üniversite eğitimi alabileceğinize ilişkin sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı.

LYS PUANI İLE YERLEޞMEM ޞART MI?

Evet şart. Çünkü Avusturya üniversiteleri başvurularda önce Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanları ile Türkiye’de bir lisans programına yerleşmenizi şart koşuyor. Bu yüzden LYS’lere girmeniz ve ÖSYM tarafından bir lisans programına yerleşmeniz gerekiyor.

YERLEޞTİОİM PROGRAMDA MI OKUYACAОIM?

Evet. Avusturya üniversitelerinde LYS puanlarınızla yerleştiğiniz programda  eğitim alabiliyorsunuz. Çok nadir durumlarda da başka bir programa geçiş yapabilen öğrenci oluyor.

DİL BİLMEM ޞART MI?

Üniversiteler dil bilmeyen öğrencileri hazırlık sınıfına devam etmek şartıyla kabul ediyor. Geçtiğimiz yıla kadar 1 yıllık hazırlık sınıfından sonra dil eğitiminde başarısız olan ülkeden çıkarılıyordu, bu süre 2 yıla çıktı. 2 yılın sonunda dil yeterliliğinde başarısız olursanız Türkiye'ye geri dönmek zorundasınız.

TIP OKUMAM MÜMKÜN MÜ?

Avusturya tıp okumak istiyenleri artık sınava alıyor.  Yaklaşık olarak her 4 öğrenciden birisinin başarılı olabildiği bu sınav oldukça zor. Sınav temmuz ayında yapılıyor.

SINAVLA ÖОRENCİ ALAN BAޞKA PROGRAMLAR VAR MI?

Evet var. Tıp fakültesinin yanı sıra diş hekimliği bölümlerinde okuyabilmeniz için de her yıl temmuz ayında yapılan sınava girmeniz gerekiyor. Bu sınavlara Avusturya vatandaşları da girmek zorunda. Avrupa Birliği dışından gelen öğrenciler için bu programlarda özel bir kontenjan ayrılıyor. Güzel sanatlarda eğitim alabilmek için yetenek sınavı, spor bölümü için de ayrıca performans testi var.

BURS BULMA ޞANSI VAR MI?

Öğrenim ücreti düşük olduğu için lisans eğitiminde burs bulmanız kolay değil. Ama master ve doktora programlarında burs bulma şansınız daha yüksek. Öğrenci dosyası açtıran öğrenciler Türkiye hükümetinden burs bulabiliyor.

AYLIK NE KADAR MASRAFIM OLUR?

Öğrencilerin ortalama aylık yaşam maliyeti 700 Euro civarında. İki kişilik bir yurt odasının ortalama kirası 250-300 Euro arasında değişiyor. 

ÇALIޞMA İZNİ ALMA ޞANSIM VAR MI?

Hazırlık sınıfını tamamladığınızda haftada 10 ile 20 saat arasında değişen oranlarda çalışma izni alabilirsiniz.

MEZUNİYETTEN SONRA KALABİLİYOR MUYUM?

Mezuniyetten sonra da iş bulmak için bir yıllık vize veriliyor.

EN DOОRU BAޞVURU ZAMANI NEDİR?

Avusturya'daki üniversitelerde kış dönemi için son başvuru tarihi 5 Eylül, yaz dönemi için 1 ޞubat. Kontenjan bulunan ve sınav yapılması zorunlu olan bölümlerin son başvuruları ise 2 Ağustos.

 

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş