Arama sonuçları

Bakan Tekin: Uzaktan eğitime karşıyım

Bakan Tekin: Uzaktan eğitime karşıyım

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Öğretmenler Odası Buluşmaları" kapsamında düzenlenen programda, farklı illerden gelen öğretmenlerle bir araya geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) yapılan açıklamaya göre, Tekin, Bakanlıkta çeşitli illerden gelen öğretmenlerle buluştu.

Tekin, samimi bir muhabbet ortamında öğretmenlerle bir araya gelmek istediklerini, birçok ilden öğretmenin geldiğini görünce duygulandığını kaydetti. Tekin, "Ben az konuşacağım, daha çok sizi dinlemek istiyorum. Çünkü daha çok sizi dinlemek için buraya davet ettik" dedi.

ÖĞRETMENLER ODASINDAN

"Karar verme süreçlerinde en büyük gücümüz, öğretmenlerimizdir" akan Tekin, "Öğretmenler Odası Buluşmaları" kapsamında öğretmenlerle bir araya gelmeyi çok önemsediklerini vurguladı.

Çalışmayı hayata geçirirken birlikte çalıştıkları arkadaşlarıyla neyi niçin yapmak istediklerini paylaşmayı amaçladıklarını belirten Tekin, şunları kaydetti:

"Birlikte hareket edersek ancak o zaman yapmak istediğimiz şeyleri yapabileceğimize inanıyoruz. Çünkü merkezden belirlediğimiz ve hayata geçirmek istediğimiz projelerden sahada çalışan arkadaşlarımız habersizse bunun bir anlamı ve bir esprisi olmaz diye düşünüyorum. O yüzden, önce yapmak istediğimiz şeyleri burada öğretmenlerimizle paylaşalım istedik."

Öğretmenlerin düşünce, öneri, talep ve beklentilerini dinlemek istediklerini aktaran Tekin, şöyle devam etti: "Sahada ihtiyaç duyulan veya bilemediğimiz konular varsa onları öğrenmek istiyoruz. Çünkü sahada, taşrada, okullarda bizim yükümüzü siz çekiyorsunuz. Ayrıca öğretmenlerimizin sahada yaşadıkları sorunlarını, bize aktarmak istediği konuları da öğrenmek istiyoruz. En önemlisi karar süreçlerimizde öğretmenlerimizi sürecin içine dahil etmek istiyoruz."

Tekin, zorunlu hizmet bölgelerinde yaşayan öğrencilerin eğitimde fırsat eşitliği ve adalet ilkesi kapsamında haklarını korumaya devam edeceklerini vurguladı. Tekin, öğrencileri hiçbir şekilde mağdur etmeden bu bağlamda öğretmenlerin bu konudaki talep ve beklentilerini dikkate aldıklarını ve öğretmenlere her türlü desteği vereceklerini kaydetti. 

Tekin, hem öğretmelerin hem de öğrenci ve velilerin hukukunu korumaya devam edeceklerini bildirdi.

ANAYASA MAHKEMESİ'NDE DAVA VAR

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili sorular üzerine Tekin, "Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili Anayasa Mahkemesinde açılmış bir iptal davası var ve mahkeme kararını görmeden onunla ilgili bir değerlendirmede bulunmak doğru olmaz" ifadelerini kullandı.

"Eğitimin asli unsuru öğretmenlerimizdir" diyen Bakan Tekin, şöyle devam etti:

"Türkiye Yüzyılı'nı da öğretmenlerle inşa edeceğiz. Dolayısıyla öğretmenlerle ilgili atılması gereken adımlar var. Ama bunu yaparken yükseköğretim kurumları da göz önünde bulundurularak, eğitim süreci, öğrenci alımı, eğitim öğretim programları, mezuniyetler, uygulamalar gibi hususlar bir pakette ele alınmalı. Bizim burada uğraştığımız konulardan bir tanesi ise fiziki altyapı. Yani derslik başına düşen öğrenci sayısı. Tüm bunlar gündemimizdeki konular. Sayın Cumhurbaşkanımıza da ben birebir öğretmen yetiştirmek için neler yapacağımıza dair bir sunum yaptım. Detayları netleştikten sonra paylaşmak istiyoruz. Çağın gereksinimlerine uygun düzenlemeler yapmayı öngörüyoruz."

Tekin, öğretmenleri ve eğitim camiasını Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi açıklamaları dışında hiçbir haber ve yoruma itibar etmemeleri konusunda da uyardı.

"ZORUNLU BİR DURUM ORTAYA ÇIKMADIKÇA UZAKTAN EĞİTİME KARŞIYIM"

Uzaktan eğitime ilişkin soru üzerine Tekin, şu yanıtı verdi: "Öğretmen, eğitimin asli unsurudur. Bir öğretmen öğrenciye yeri geldiği zaman anne, yeri geldiği zaman ağabey, kardeş olur. Bunu ekrandan yapacağız demek bana doğru gelmiyor. Ben ilkesel olarak zorunlu eğitim çağında ihtiyaç olmadıkça, zorunlu bir durum ortaya çıkmadıkça uzaktan eğitime karşıyım, bunu açık söylüyorum."

Tekin, öğretmenleri Cumhuriyet'in 100. yılında yapılacak çalışmalara da destek vermeye çağırarak, "Cumhuriyet'imizin 100. yılı dolayısıyla çok ciddi bir etkinlik süreci yürütmek istiyoruz. Bunu bir festival havasında yürütmek istiyoruz. Dolayısıyla bütün öğretmenlerimizin yüz yıllık eğitimle ilgili düşüncelerini, kanaatlerini, bu konuda katkı vermelerini bekliyoruz" dedi.

08-07-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş