Arama sonuçları

Bakan Yılmaz: İngilizce ders saatini yıllık 1400’e çıkaracağız

Bakan Yılmaz: İngilizce ders saatini yıllık 1400’e çıkaracağız

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bayburt Saat Kule Meydanı'nda gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada "Herkes milli eğitimde bakan sayısının değişmesini veya bazı sınavların daha sonra, daha iyiye gitmesi için yapılmasının eğitimde yazboz olduğunu söylüyor. Kesinlikle bu doğru değildir. En büyük devrimlerden birisi milli eğitimde yapılmıştır" dedi. İşte Bakan Yılmaz’ın açıklamaları:

İNGİLİZCE DERS SAATİ ARTACAK: Yerel, milli değerlerimizi benimseyeceğiz, bununla gurur duyacağız her zaman, 'bu ezan dinmesin, bu bayrak inmesin.' diyeceğiz. İşte bu değerler eğitimini de bizim eğitim sistemimizde vereceğiz. Dünyaya açılabilmek için de yabancı dile sahip evlatlarımızın olması lazım. İlkokul 2, 3, 4'de, 5, 6, 7, 8'de de İngilizce dersi veriyoruz. Ortaokul döneminde seçmeli ders alanlara da İngilizce dersi veriyoruz ama hepsini topladığımızda yıllık 700 ders saati yapıyor. Allah nasip ederse bunu bin 300 ile bin 400 arasına çıkaracağız ve bizim okullarımızdan mezun olanlar İngilizce'yi de kullanacak. İngilizce'yi de kullanırsa geniş bir pencere açılacak."

O MÜHENDİS, O İŞÇİ BU EĞİTİM SİSTEMİNDEN ÇIKTI: Eğer dünyada milli gelirimiz bakımında ilk 20 arasına girmişseniz, zenginler kulübündesiniz demektir. Zenginler kulübüne herkes giremiyor, eğer G20'de iseniz işte bu milli geliri kimle ürettik? Bizim ilkokulumuzda, ortaokulumuzda, üniversitelerimizle yetişmiş, eğitim almış insanlarla yaptık. Hamdolsun eğitimimiz iyi gidiyor. Kendi tankını yapıyorsan, bunu kendi imkanımızla yapıyoruz. Kendi helikopterimizi. Başbakanımız helikopterle geldi ama yanında iki helikopter daha güvenlik için uçtu, ATAK helikopterleri. Siz ATAK helikopterlerini kendi mühendisinizle, kendi işçinizle yapıyorsunuz. O mühendis, o işçi bu eğitim sisteminden çıktı. Kendi milli geminizin dizaynını, insansız hava aracını yapıyorsunuz ve bunun silahlısını da yapıyorsunuz. Hiç şüpheniz olmasın diyoruz ki biz savaş uçağı yapacağız. O yok, yapar mıyız, yaparız.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ZORUNLU OLACAK: Bu milletin asil asaleti ortaya çıkacak ve inşallah önümüzdeki dönemde o uçağımızı da yapacağız. O uçağı yapacak insanımız da bu eğitim sisteminden çıkar, hiç şüpheniz olmasın. Önümüzdeki dönemde, aldığımız daha iyi bir eğitim sisteminden, daha iyi bir eğitim sistemini evlatlarımıza teslim edeceğiz. Başbakanımız açıkladı, okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceğiz inşallah. Niye yapıyoruz? Evlatlarımız 1 yıl daha eğitim alırsa hayatta daha başarılı oluyor da ondan, bütün araştırmalar onu gösterdi.

77 BİN DERSLİĞE İHTİYACIMIZ VAR: İkili eğitimi kaldıracağız. Şu anda yaklaşık 77 bin dersliğe ihtiyacımız var. Bu 77 bin derslikten de 65 bini 15 büyük ilde. Van, Diyarbakır, Mardin, Mersin, Adana, Antalya, Konya, Ankara, Aydın, İzmir. İzmir'de 30 ilçe var, 25'inde ikili eğitim problemi yok. Sadece 5 ilçemizde var. Önümüzdeki yıl Aydın'da da ikili eğitimi kaldırıyoruz. Allah nasip ederse Türkiye'nin bütün illerinde birer birer ikili eğitimi de kaldıracağız.

Bu blog AA abonesidir.

06-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş