Arama sonuçları

Beril artık üniversiteli oldu

Beril artık üniversiteli oldu

Beril artık üniversiteli oldu. Beril, engelli çocukların neler başarabildiğini gösteren hem kendisinin hem de yılmayan ailesinin başarı ve azim hikayesi. 2 yaşında otizm teşhisi konan, eğitim yaşamı boyunca birçok kaynaştırma öğrencisi gibi “okullarda istenmeyen”, kazandığı güzel sanatlar lisesinde bile otizmli olduğu için adı silinen Beril sonunda hayaline kavuştu. 20 yaşındaki İzmirli Beril Zorlu artık üniversiteli oldu. Üniversite sınavına girdi, barajı aştı. Sonra da özel yetenek sınavını kazanarak, İzmir Demokrasi Üniversitesi Müzikoloji bölümüne girdi.

Beril Zorlu, otizm tanısı nedeniyle özel eğitime ihtiyaç duyan binlerce çocuk ve genç gibi birçok engelle karşılaştı, hem bunları gerek basın desteğiyle gerekse ailesinin mücadelesi ile aştı. Teşhis aldığı günden bu yana akranları ile birlikte eğitim alabilmesi için çaba gösteren Zorlu ailesi karşılaştıkları engellerle hep mücadele etti.

 

KAYNAŞTIRMA SINIFLARINDA OKUDU

 

Beril, anaokulu, ilköğretim ve lise eğitimi boyunca normal gelişim gösteren çocuklarla birlikte okula gidip kaynaştırma sınıflarında eğitim aldı. Küçük yaşlardan beri fark edilen müzik yeteneği maalesef o dönemde uygun eğitimci bulunamaması nedeniyle değerlendirilemedi.

 

MUTLAK KULAK İLE SESİN FREKANSINI YAKALIYOR

 

Müzik eğitimi almaya başladığında 13 yaşında olan Beril’in hızla gelişmesi, piyano çalmaya başlaması ise hayatına yepyeni bir yön verdi. Yaklaşık 7 yıldır piyanoda harikalar yaratan Beril, birçok müzik dehası gibi ”Mutlak Kulak” denen,  referans ses verilmeden, duyduğu sesin frekansını belirleyip doğru notalara dönüştürebilme yeteneğine sahip.

 

KANADA’DAN 3’ÜNCÜLÜKLE DÖNDÜ

Beril, 2016 yılında Kanada’da otizmli çocukların yarıştığı 6. ANCA Uluslararası Dünya Otizm Festivali'ne katılarak sahne aldı ve dünya 3’ülüğü ödülüyle geri geldi. Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen “Müzik ve Engelsiz Yolculuğum” projesi kapsamında yurtiçi ve yurtdışında birçok konser verdi.

 

O ARTIK MÜZİKOLOJİ ÖĞRENCİSİ

 

İki yıldır üniversiteli olabilmek için pek çok farklı üniversitede yetenek sınavlarına giren Beril, bu yıl Demokrasi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin sınavlarından başarıyla geçerek Müzikoloji bölümüne girmeye hak kazandı. O artık hayaline kavuştu ve üniversiteli oldu.

 

GERÇEK BİR PİYANO İSTİYOR

Beril şimdi mutlu. Üniversiteli bir müzisyen olarak yurtdışında konserler vermek ve okulunu en iyi şekilde temsil etmek istediğini anlatan genç kız, “Bir de evde dijital piyanom var. Artık üniversiteli olduğuma göre gerçek piyanoya sahip olmak istiyorum. Daha çok ve daha iyi konserler vermem lazım” diyor.

 

ÜNİVERSİTENİN AÇILIŞINDA ÇALACAK

 

İzmir Demokrasi Üniversitesi’nin 24 Eylül Pazartesi günü yapılacak 2018-2019 akademik yıl açılış töreninde de Beril mini bir dinleti sunacak.

ANNE ZORLU: BUGÜNLERİ HAYAL BİLE EDEMEZDİK

Otizmli bir bireyi bu aşamaya getirmenin hiç de kolay olmadığını belirten ve kızı için her türlü mücadeleyi veren annesi Yeşim Zorlu şöyle konuştu: “Okulların açıldığı şu günlerde okula başlama heyecanı yaşayamayan pek çok otizmli ve ailesi var. Bundan tam 14 yıl önce aynı heyecan ve endişeyi yaşamış bir anne olarak bu günleri hayal bile edemezdim. ‘Okula başlar mı?’ diye düşündüğümüz kızımız Güzel Sanatlar Lisesini başarıyla bitirdi. Müzik Beril’in ve bizim hayatımızda yeni bir yol açtı.  Geçtiğimiz yıl ve bu yıl pek çok arkadaşı gibi üniversiteye gidebilmek için yetenek sınavlarına girdi ama pek çok yerde önyargılardan uzak, gerçek anlamda bir değerlendirme yapılamadı. 2 yaz boyunca çok çalıştık, o derslerde ben de onun derslerini organize edip şehrin farklı köşelerine koşarken çok yorulduk. Yılmadan devam ettiğimiz sınav maratonunda İzmir Demokrasi Üniversitesi hocalarının nazik ve pozitif tavrı ile kendimizi çok rahat hissettik, bu olumlu tutumlarının sonunda kızımın güzel bir sınav performansı vererek kayıt hakkı kazanmasından mutluluk duyuyorum. En büyük hayalimiz kızımızın mutlu, huzurlu, çalışabildiği ve güvenle yaşayabildiği bir hayatı olması. İzmir Demokrasi Üniversitesi çatısı altında farklılıkları ile kabul gören, mutlu bir öğrenci olacağına inanıyorum. Kızım üniversitesini en iyi şekilde temsil edecek. “

 

22-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş