Arama sonuçları

Beril Kanada’dan yine ödülle döndü

Beril Kanada’dan yine ödülle döndü

Beril Zorlu, Kanada'dan yine ödülle döndü. 2 yaşında otizm teşhisi konan Beril Zorlu müzik alanında adından söz ettiren otizmli gençlerden birisi. İzmir Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi son sınıf öğrencisi Beril, 16 yıl önce konan otizm teşhisinin ardından farklı gelişen bir çocuk olarak özel eğitim ve kaynaştırma eğitimine başladı. 

FARKLI ÇOCUK OLARAK SIKINTI YAŞADI
Eğitim yaşamında hep "farklı" olduğu için sıkıntılar yaşadı. Kimi zaman velilerin kimi zaman da eğitimcilerin dışlamasına maruz kaldı. Özel yetenek sınavıyla kazandığı okulda otizmli olduğu için kaydının silinmesini Habertürk duyurunca Beril Türkiye'nin de gündemine gerdi. Dönemin Aile Bakanı Fatma Şahin'in müdahalesi ile sınav tekrar düzenlendi. Ailesi ile Beril'in verdiği mücadele Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) güzel sanatlar liseleri sınavları ve kontenjanlarında kaynaştırma öğrencileri için düzenlemeler yapmasıyla sonuçlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da başbakanlığı döneminde Beril'e 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nde plaket verdi. 

MÜZİK YAŞAMA TUTUNMASINI SAĞLADI
Müziğe yeteneği ortaya çıkınca Beril 2011'de piyano derslerine başladı. Bir yıllık eğitimin ardından ise kişisel dinletiler vermeye başladı. İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu'nda önce korist ardından da piyanist oldu. Beril tüm parçaları duyarak öğreniyor. 3 kez kişisel piyona dinletisi yapan, okulunun yılsonu konserlerinde sahne alan Beril ilk kez de geçen yıl uluslararası yarışmada ödül aldı. 

ULUSLARARASI YARIŞMALARDA ÖDÜL 
6. ANCA Uluslararası Dünya Otizm Festivali'ne videolarını göndererek katılan Beril, Genç Sahne Sanatçısı olarak dünya üçüncüsü oldu. Bu yıl ise7'incisi düzenlenen ve 26 ülkeden otizmli sanatçıların katıldığı ANCA Uluslararası Dünya Otizm Festivali'ne Beril de annesi Yeşim Zorlu ve müzik öğretmeni Dr. Orçun Berrakçay ile İZSİAD ve Doğan Metalurji'nin sponsorluğunda katıldı. Festivalde 4 kez sahne alan Beril başka otizmli gençlere de piyanoda eşlik etti. Beril bu yıl da festivalin "Genç Performans Sanatçısı" alanında üçüncülük ödülü aldı. 

SENEYE ALANYA'DA YAPILACAK 
Otizm Derneği Başkan Yardımcısı olan annesi Yeşim Zorlu ise fırsat tanındığında ve engel çıkarılmadığında "farklı" çocukların başarılı olduklarını söyleyerek, "Onlar bir yandan farklılıkları ile başa çıkmaya çalışırken, bir yandan eğitim dünyası da dahil toplumun her kesiminden dışlanma yaşıyor. Bu festivale katılmamızda katkı sağlayan Vancouver Başkonsolosumuz Anıl Bora İnan'a ve festivalin Türkiye temsilcisi Erdal Ateş'e, festivale katılımımız için sponsor olan İZSİAD ve Doğan Metalurji'ye de teşekkür ediyoruz" dedi. Anne Zorlu, festivalin bölgesel etkinliklerinin 2017'de Alanya'da yapılacağını da açıkladı. 

Kaynak: Habertürk

15-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin