Arama sonuçları

Beykoz Üniversitesi kurucusu rektörü Prof. Durman

Beykoz Üniversitesi kurucusu rektörü Prof. Durman

Beykoz Üniversitesi, 7 Eylül 2016 tarihli ve 29824 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yasayla Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitimi Vakfı tarafından İstanbul’da kuruldu. Üniversitenin kurulması sonrasında 19 Eylül 2016 tarihinde toplanan Beykoz Üniversitesi Mütevelli Heyeti, Prof. Dr. Mehmet Durman’ın Kurucu Rektör olarak atanması konusunda karar aldı.

Beykoz Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ruhi Engin Özmen, asaleten atanma süreci tamamlanıncaya kadar Prof. Dr. Mehmet Durman’ın vekâleten Beykoz Üniversitesi Rektörü olduğunu belirtti. Özmen, “Kurucu Rektörümüzü kutluyor, kendisinin yönetiminde üniversitemizin kaliteyi ön planda tutarak büyüyeceğine, dünya ölçeğinde eğitim veren, araştırmalar yapan, iş dünyasının aradığı yetkinliklere sahip mezunlar veren, örnek bir üniversite olacağına inanıyorum” dedi.

Beykoz Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, 1961 yılında Bursa, Mustafa Kemalpaşa’da doğdu. 1982 yılında İTÜ Kimya ve Metalurji Fakültesi Metalurji Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1989 yılında Aston Üniversitesi’nden Doktora derecesini aldı. 1993’da doçent ve 1998 yılında profesör oldu. 2002-2010 yılları arasında Sakarya Üniversitesi, 2015-2016 yılları arasında da Bilgi Üniversitesi rektörlüğü görevini yürüttü.

İLK ÖĞRENCİLER GELECEK YIL ALINACAK

İlk öğrencilerini 2017-2018 akademik yılında alacak Beykoz Üniversitesi bünyesinde İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi olmak üzere dört fakülte, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu ve yüksek lisans ve doktora programlarının sunulacağı bir Lisansüstü Programlar Enstitüsü bulunacak.

DURMAN BİLGİ’DEN NEDEN İSTİFA ETMİŞTİ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Prof. Dr. Durman geçtiğimiz temmuz ayında rektörlükten istifa etmişti. İddialara göre Durman’ın istifasının nedeni Prof. Dr. Zeynep Sayın Balıkçıoğlu’nun üniversiteyle ilişiğinin kesilmesinden rahatsızlık duyması. İstanbul Bilgi Üniversitesi yönetimi,  İletişim Fakültesi’nde ders veren Prof. Dr. Zeynep Sayın Balıkçıoğlu’nun bir dersi sırasında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ ettiği gerekçesiyle üniversiteyle ilişiğinin kesildiğini duyurmuştu. 

Prof. Dr. Zeynep Sayın Balıkçıoğlu’nun üniversite ile ilişiğinin kesilmesinin ardından tepkiler büyümüş, üniversitenin öğrencileri ve akademisyenleri ayrı ayrı bildiri yayınlamıştı.

Hukuk Fakültesi mezuniyet töreninde öğrenciler, rektör Prof. Dr. Mehmet Durman’ı tıpkı İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin okul müdürüne karşı yaptığı gibi, sırtlarını dönerek protesto etmişti. Konuşmasını sürdüren Durmaz, “Böyle bir protesto bekliyordum ama izninizle ben de ifade özgürlüğümü kullanacağım” demiş, öğrenciler, daha sonra rektörün talebi doğrultusunda yüzlerini dönmüştü. Hukuk fakültesi protestosunun ardından İletişim Fakültesi mezuniyetinde de öğrenciler rektöre sırtlarını dönmüştü. Rektör Durman, protesto nedeniyle konuşmasını tamamlamadan kürsüden inmişti.

 

06-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş