Arama sonuçları

Bilal Erdoğan lise ve üniversite sınavlarında nasıl başarılı olunacağını anlattı

Bilal Erdoğan lise ve üniversite sınavlarında nasıl başarılı olunacağını anlattı

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Rami Kütüphanesi'nde, TÜGVA'nın ev sahipliğinde düzenlenen "6. Kitap Kurdu Yarışması Lansmanı"nda konuştu. Milli Eğitim Bakanlığının son yıllarda sınavlarda değişiklik yaptığını belirten Erdoğan, "yeni nesil soru" kavramı olduğunu, bu sorularda uzun metinler bulunduğunu belirtti.

SINAV BAŞARISININ SIRRI

Bilal Erdoğan, bu soruların sırrını "daha çok okuyanın daha başarılı olması" şeklinde nitelendirerek, şöyle dedi:

"O zaman lise sınavlarına hazırlanırken de üniversite sınavlarına hazırlanırken de okuldaki bütün derslerinizin hazırlıklarında da başarılı olmanızda en çok kitap okuyan en öne geçecek. Daha başarılı olacak, okuduğunu anlama kabiliyeti artacak. Kelime dağarcığı, kelime bilgisi zenginleşecek. İfade gücü artacak, kendini daha iyi anlatacak. O zaman bu 'Kitap Kurdu' yarışması tam da sizlere göre. Çünkü daha yolun başındasınız. Ortaokulda eğer kitap okuma alışkanlığı kazanırsanız, kitaplarla arkadaş olursanız ortaokul sonrasındaki hayatınızda da başarılı olma şansınız artacak."

NE ZAMAN SİZE GÖREV DÜŞERSE

Erdoğan, bu seneki etkinlikte yenilik olduğunu ve telefona yüklenen uygulamayla kitapların dinlenebileceğini aktardı. Yarışma birincisinin ailesiyle seyahate gönderileceğini kaydeden Bilal Erdoğan, şöyle dedi:

 "Keşke şu anda Kudüs bu durumda olmasaydı da Kudüs olsaydı. Ama şu anda zalim İsrail'in, bırakın sadece Gazze'yi, Batı Şeria'da da Kudüs'te de hem askeri polisi eliyle hem de oradaki hak sahiplerinin evlerini, barklarını, mallarını gasbeden hırsız, terörist yerleşimcilerin zulmüyle oradaki kardeşlerimiz karşı karşıya. İnşallah Kudüs'ün özgürlüğü için de bugün İsrail'in devam eden terör saldırılarının bitmesi için de olmazsa olmazımız çok çalışmak, başarılı olmak. Mesele bugünün meselesi değil. Yüz yılı aşkın geçmişi olan mesele. Bu mesele bizim meselemiz arkadaşlar. Sakın unutmayın. Hayatınızın bir yerinde, ne zaman size görev düşerse o görevi üstlenmek de sizin boynunuzun borcudur. Nasıl ki bugün Cumhurbaşkanımız belli bir mücadeleyi sürdürüyorsa, oradaki kardeşlerimizin hukukunu savunuyorsa, zalimlere karşı 'one minute' diyerek bir duruş sergiliyorsa, o zaman arkadaşlar biz de çok çalışmak zorundayız."

"6. Kitap Kurdu Yarışması"nın çok güzel bir fırsat olduğunu belirten Bilal Erdoğan, kitapların yol arkadaşı edinilmesi ve Türkiye'nin her tarafında kurulan kütüphanelerin ziyaret edilmesi gerektiğini belirtti.

MÜSLÜMANLARIN ONURU VE ŞEREFİNİ KORUMAK İÇİN

Bilal Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün aramızda resimleri olan şehit kardeşlerimizin boşu boşuna ölmüş olmalarını istemiyoruz. Onların bu fedakarlıklarının boşuna gitmemesi için daha çok çalışacağız, daha dik duracağız. Bütün Müslümanların onurunu, şerefini korumak için dimdik ayakta, dosdoğru ileri gitmek için çalışacağız arkadaşlar."

 

Programa, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, TÜGVA Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaya, SETA Genel Müdürü Abdülkadir Çay ve ortaokul öğrencileri katıldı.

Etkinlik alanında, programa katılan çocukların oturduğu sıralarda, Gazze'de İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden çocukların fotoğrafları yer aldı. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

Projeyle ilgili animasyon gösteriminin yapıldığı etkinlikte Bilal Erdoğan, sorduğu soruları doğru yanıtlayan çocuklara kitap hediye etti. Program, katılımcıların hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

YARIŞMADA 100 SORU SORULACAK

Yarışma kapsamında ortaokul öğrencilerine, 5 kitaptan bilgilerin yer aldığı 100 soru yöneltilecek.

Türkiye'de 81 ilden katılıma açık olan yarışmanın son başvuru tarihi 25 Şubat 2024 olarak belirlenirken, yarışma, 8-9-10 Mart 2024'te online, 21 Nisan'da ise yazılı sınav şeklinde yapılacak.

Yazarlar Ömer Seyfettin, Jules Verne ve Edmondo De Amicis gibi isimlerin kitaplarının yer aldığı sınavın ardından, yarışma birincisine ailesinden iki kişiyle umre veya Balkan turu ile 15 bin lira, ikinciye bilgisayar ile 12 bin lira, üçüncüye ise elektrikli skuter ile 9 bin lira hediye edilecek.

 

22-11-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş