Arama sonuçları

ÇEDES’le türbe ziyaretleri: Menemen ayalanmasında yargılanın mezarına götürdüler

ÇEDES’le türbe ziyaretleri: Menemen ayalanmasında yargılanın mezarına götürdüler

Okullardaki ÇEDES uygulaması ilkokul öğrencilerini ‘cemaat’ yaptı. Müftülük, çocukları gerici Menemen ayaklanmasından yargılanıp ceza alan Esad Erbili’nin mezarına götürdü. Sözcü’den Tarık Işık’ın haberine göre, tartışmaların odağındaki ÇEDES Projesi kapsamında sınıfa mezar maketi getirilmesinin ardından ilköğretim okulu öğrencileri bu kez de türbelere götürülüyor. Teğmen Kubilay’ın gerici ayaklanmada şehit edildiği Menemen’de çocuklar, Nakşibendi tarikatı şeyhi Esad Erbili’nin türbesine götürüldü. Şeyh Erbili, Menemen olayına karışmış, idam ile yargılanmış ve yaşı nedeniyle müebbet hapse mahkûm edilmişti.

ÇOCUK CEMAAT

İzmir İl Müftü Yardımcısı Oğuzhan Kadıoğlu, çocukları Şeyh Erbili’nin türbesine Menemen Müftüsü Mehmet Seven ile birlikte götürdü. Kadıoğlu, ziyarete ilişkin şöyle dedi:  “Menemen ilçemizde çocuk cemaatimizle buluştuk. Cami çocukla dolu olunca onların seviyesine çıkmamız zor oldu, ama hafta sonunda güzel bir program oldu. Programın Safa Cami ve haziresinde bulunan Nakşibendi şeyhlerinden Esad Erbili (1847-1931) hazretlerinin manevi huzurlarında gerçekleşmesi ayrıca güzeldi. Mekanı cennet olsun.”

Çorum’un ilçesi Mecitözü Müftülüğü, öğrencilerle Elvan Çelebi türbesini ziyaret etti. Adana Yüreğir Gençlik Merkezi, Yüreğir İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerini Çobandede türbesine götürdü. Bursa Gürsu Gençlik Merkezi de öğrencilerle Hz. Üftade türbesine gitti.

29-02-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş