Arama sonuçları

Çocuklar hangi yaşta hangi sporu yapmalı?

Çocuklar hangi yaşta hangi sporu yapmalı?

Spor, sağlıklı olmak ve sağlıklı kalabilmek için 7'den 70'e herkesin yapması gereken en önemli aktivitelerden biri. Ancak çocuk yaştan itibaren doğru yaşta yapılabilecek doğru sporu bulmak da bir o kadar önemli.

Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, çocukların yaşları aynı olsa da, fizyolojik yaşlarının aynı olmayabildiğine işaret ederek, spor tercihlerinde bunun mutlaka göz önüne alınması gerektiğini söylüyor.

HER ÇOCUK AYNI DEĞİLDİR 

Akı, çocukların kendi fiziksel, beyinsel ve olgunlaşma düzeyine göre farklı oranlarda gelişip büyüdüğünü vurgularken, hem aile hem de çocukların spor tercihlerinde futbol, basketbol gibi popüler olanların genelde ön planda olduğunu hatırlatıyor. 

Yapılacak aktiviteden keyif alma, cinsiyet ve yeteneğin mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini anlatan Akı’nın yaş gruplarına göre spor türleri önerileri şöyle: 

2–3 YAŞ: Sadece koşma, yakalama, zıplama gibi temel hareketler yapılabilir. Bu yáş aralığında bir spor türü seçmek yerine içinde, bu tür aktivitelerin bulunduğu aile bireyleri ve arkadaşlarıyla yapabileceği oyunlar seçilmeli. Bahçede koşma, yürüme, dans etme, gözetim altında suda oynama ve deneyimli kişiler eşliğinde jimnastik. 

4–6 YAŞ: Dans etme, yüzme, jimnastik, ip atlama veya sek sek oynayabilir, üç tekerlekli bisiklete binebilir. Çok deneyimli kişiler eşliğinde yüzme ve jimnastiğe başlanabilir.  

7–10 YAŞ: Jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, tenis gibi sporlarla ilgili temel eğitime ve bunların birleşimini içeren sporlara başlanabilir.

10 YAŞ SONRASI: Daha önceki yaşlarda başladıkları sporları daha organize olarak yapmaya devam ederken, atletizm, güreş ve küreğe de yönelebilirler,. Birkaç yıl sonra ise tercihe göre, boks, tekvando, karate gibi daha çok kuvvet gerektiren sporlarla uğraşabilirler.

ÇOCUKLARINIZA ÖRNEK OLUN

Akı’nın ailelere spor ile ilgili tavsiyeleri de şöyle: 

- Spor yaparak çocuğunuza örnek olun. 

- Okulda veya dışarıda ailece aktivite programlarına katılın.

- Çocuğunuzu cesaretlendirin, yönlendirin ama baskıcı olmayın.

- Yapıcı eleştirilerle çocuğunuzu destekleyin. 

- Çocuğunuzun fiziksel yetenekleri ve kapasitesinin ötesinde hedefler belirlemeyin 

Fotoğraf: SEV İlköğretim Okulları

Şule YILMAZ 

info@pervinkaplan.com

 

 

24-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş