Arama sonuçları

Coğrafya öğretmenleri ne zaman atanacak?

Coğrafya öğretmenleri ne zaman atanacak?

2015 KPSS'de Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nde (ÖABT) yer alan sorular hatalı olduğu için iptal edilmesi istemiyle açılan davalar henüz sonuçlanmadığı için Coğrafya ve Sosyal Bilgiler alan öğretmenlerinin atamaları bekliyordu. 15 Eylül’de yapılan 37 bin öğretmen atamasında Sosyal Bilgiler ve Coğrafya öğretmenleri yargı kararını bekledi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Coğrafya öğretmenliği başvuru ve atama tarihlerini açıkladı. Açıklamaya göre 1-7 Ekim tarihleri arasında 321 ilk atama, 3 yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama olarak toplam 324 kontenjana atama yapılmak üzere Valiliklerce başvuru alındı. Atamalar, 9 Ekim'de sonuçlandırılacak.

12 Temmuz'da yapılan ve birçok hatalı soru tespit edilen ÖABT sonuçlarını ÖSYM 28 Temmuz'da açıkladı. 12 soru hatalı olduğu için iptal edildi. KPSS'de 3 sorunun da yanıtı "hatalı" verildiği için düzeltildi. Puanlar bu iptal ve düzeltmelere göre açıklanırken coğrafya ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin puanları hesaplanmadı. Çünkü eğitim sendikaları bu iki testte yer alan 4 sorunun hatalı olduğunu söyleyerek, yürütmeyi durdurma istemiyle yargıya gitti. Henüz bu sorularla ilgili yargı kararı çıkmadığı için bu iki alanın öğretmenleri atanmak için başvuru yapamıyordu.

09-10-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş