Arama sonuçları

Erkek çocukların yüzde 33’ü, kızların yüzde 26’sı obez

Erkek çocukların yüzde 33’ü, kızların yüzde 26’sı obez

Erkek çocukların yüzde 33’ü, kızların yüzde 26’sı obez. Ortaokul ve liselerde 10-14 yaş grubu erkek öğrencilerin yüzde 20,2'sinin fazla kilolu, yüzde 13'ünün şişman, kız öğrencilerin yüzde 19'unun fazla kilolu, yüzde 7,8'inin de şişman olduğu tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ortak yürütülen E-okul sistemine entegre edilen fiziksel uygunluk karnesi uygulamasına ilişkin ilk veriler, Türkiye genelinde raporlandı. 

ERKEK ÇOCUKLARIN YÜZDE 33’Ü KIZLARIN YÜZDE 26’SI OBEZ

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 10-14 yaş grubu erkek öğrencilerin yüzde 20,2'sinin fazla kilolu, yüzde 13'ünün şişman, kız öğrencilerin ise yüzde 19'unun fazla kilolu, yüzde 7,8'i şişman olduğu belirlendi. 

Araştırmada, 15-18 yaş grubunda ise, erkek öğrencilerin yüzde 16,5'i fazla kilolu, yüzde 6,8'i şişman, kız öğrencilerin yüzde 13,5'i fazla kilolu, kız öğrencilerin de yüzde 4,3'ü şişman bulundu.

OBEZİTE İLE NASIL MÜCADELE EDİLECEK?

 "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı 2018-2023" kapsamında toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla başlatılan programla yılda iki kez öğrencilerin sağlıklı fiziksel aktivite kapasiteleri ölçülüyor. 

BEDEN EĞİTİMİ DERSİNDE NE DURUMDALAR?

Beden eğitimi ve spor dersi öğretmelerinin gözetimiyle yürütülen uygulamada, "mekik", "şınav", "otur-uzan" "esneklik ölçümü", "vücut ağırlığı ve boy uzunluğu" ölçümleri değerlendiriliyor. Referans değerlere göre yorumlanan sonuçlar ışığında, fiziksel aktivitenin artırılması için bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılıyor.

Sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk karnesi, ana karnedeki beden eğitimi ve spor ders notunu etkilemiyor. Çocuklara ait bu bilgiler tamamen gizli tutuluyor ve yalnızca her çocuğun kendi ailesine E-okul veri tabanından erişim sağlanıyor.

MEKİK, ŞINAV VE ESNEKLİK TESTİ SONUÇLARI NE OLDU?

Açıklamada, mekik, şınav ve esneklik testi sonuçlarına da yer verildi. Mekik testi sonucuna göre, 10-14 yaş erkek ve kız öğrencilerin mekik testi ortalamaları yeterli bulundu. 15-18 yaş erkek öğrenciler ile 15 yaş kız öğrencilerin ortalamaları yeterli bulunurken, 16-18 yaş kız öğrencilerin mekik testi ortalamaları referans değerden düşük bulundu.

 Şınav testi sonucuna göre ise 10-13 yaş erkek öğrencilerin ortalamaları yeterli bulunurken, 14 yaş erkek öğrencilerin ortalaması referans değere yakın bulundu. 10-11 yaş kız öğrencilerin şınav testi ortalamaları yeterli bulunurken, 12-14 yaş kız öğrencilerin ortalamaları da referans değere yakın bulundu.

15-18 YAŞ ARASI KIZ ÇOCUKLARINA DİKKAT

15 yaş erkek öğrencilerin şınav testi ortalamaları referans değere yakın bulunurken, 17-18 yaş erkek öğrencilerin tüm yaş gruplarında şınav testi ortalamaları yeterli, 15-18 yaş kız öğrencilerin de ortalamaları referans değerin altında bulundu.

Otur-uzan esneklik testi sonuçlarına göre de 10-14 yaş kız öğrenciler ile ortalamaları referans değerin altında, 15-18 yaş erkek öğrencilerin ortalamaları yeterli ve aynı yaş grubu kız öğrencilerin ortalamaları referans değerin altında bulundu.

 

07-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş