Arama sonuçları

Estonya’da İngilizce tıp okuyabilirsiniz

Estonya’da İngilizce tıp okuyabilirsiniz

Avrupa  Birliği (AB) ülkesi Estonya Türk öğrencilerin yeni keşfettiği bir ülke. Estonya’da İngilizce tıp eğitimi alabilirsiniz. Avrupa’da  IT alanında verdiği programlar ile dikkat çeken Estonya’da  29 üniversite iki kentte Tallinn ve Tartu’da bulunuyor.  Bu üniversitelerin  7'si doktora seviyesini kapsayacak şekilde İngilizce eğitim veriyor.  Lisans eğitim ücreti yıllık 2 bin 500 TL ile 4 bin Euro arasında değişiyor. Birçok programda da ücretsiz master ya da doktora  yapma şansı bulunuyor.

Estonya’da üniversite eğitimi ile ilgili sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı. 

YGS YA DA LYS PUANI GEREKİYOR MU?

YGS değil ama üniversitelere başvurmak için LYS'ye girmiş ve 180 barajını aşmanız gerekiyor.

LİSE NOTLARI ÖNEMLİ Mİ?

Evet önemli. Üniversiteler kabullerde öğrencilerin lise notlarını da inceliyor.

TIP OKUMA ޞANSIM VAR MI?

Evet var. 2014 Tartu Üniversitesi eğitim dili yüzde 100 İngilizce olan tıp eğitimine başladı. Bu fakültenin maliyeti yıllık 11 bin Euro. Kabulde SAT Biyoloji’den Subject Testi sonucu isteniyor. Bunun dışında tıp okumak için ayrıca bir sınava girme zorunluluğunuz yok.

ÜNİVERSİTE EОİTİMİ KAÇ YIL SÜRÜYOR

Estonya’da lisans 3, yüksek lisans 2 yıl sürüyor.

DİL YETERLİĞžİ PUANI İSTENİYOR MU?

İngilizce yeterliliğinizi TOEFL, IELTS gibi sınavla kanıtlamanız isteniyor.

İNGİLİZCE HAZIRLIK OKUYABİLİR MİYİM?

İngilizce seviyesi düşük olan öğrenciler için Tallinn Teknik Üniversitesi, İngilizce Hazırlık Programı sunuyor. Bu durumda TOEFL, IELTS'e gerek kalmıyor. Ancak bu programa katılabilmek için üniversitenin skype mülakatında en az B1 seviyesinde İngilizce seviyeniz olduğunu ispatlamanız isteniyor.

HAZIRLIK ÜCRETİ NEDİR?

Hazırlık eğitiminin yıllık maliyeti yaklaşık 4 bin Euro.

AYLIK YAޞAM GİDERLERİ NEDİR?

Konaklama masrafları yurtlarda aylık 100-150 Euro arasında. Tartu şehrinde bu bedel 70 Euro'ya kadar düşebiliyor. Ev kiraları 200 ile 500 Euro arasında değişiyor.  Konaklama, yeme-içme, sosyal hayat dahil yaşam masrafları özellikle yurtlarda kalan öğrenciler için aylık ortalama 400- 450 Euro arasında. Tallinn şehrinde her türlü ulaşım tüm öğrenciler için ücretsiz.

BURS BULMA ޞANSIM VAR MI?

Evet var.  Estonya Eğitim Bakanlığı'nın Arşimed Vakfı Türk master ve doktora öğrencileri ile Tartu veya Tallinn Üniversiteleri'nde Eston dili yaz kursuna katılan  öğrencilere burs veriyor. Bu burs master öğrencileri için aylık 288 Euro, doktora öğrencileri için aylık 383.47 Euro. Yaz kursuna katılan öğrencilere ise günlük 22.5 Euro burs veriyor.

OKURKEN ÇALIޞMA HAKKIM VAR MI?

Öğreniminizi aksatmadığınız sürece sınırsız çalışma hakkına sahipsiniz.

MEZUNİYETTEN SONRA KALABİLİYOR MUYUM?

Mezunların 6 ay ülkede kalma ve iş arama olanağı var. İş bulan 5 yıla kadar oturma izni alabiliyor.

ÖZELLİKLE HANGİ PROGRAMLAR İLGİ GÖRÜYOR?

Estonya'da teknolojinin gelişmesiyle parallel yeni programlarda eğitim almanız mümkün. Nükleer Enerji ve Nükleer Güvenlik ile Sürdürülebilir Enerji Araçları ve Süreçleri, Endüstri Mühendisliği ve Yönetim, Siber Güvenlik İletişim Elektroniği, E-Yönetim Teknolojileri, Mobil Bilişim programları bunlardan bazıları. 

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş