Arama sonuçları

Fark yaratmak isteyen MBA yapıyor

Fark yaratmak isteyen MBA yapıyor

MBA, yani İngilizce “Master of Business Administration” İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı programının eğitim alanında kullanılan kısaltmasını ifade ediyor. Türkiye’de  üniversiteler bu programı “İşletme yönetimi yüksek lisansı” yerine MBA kısaltmasını kullanarak tanımlıyor.

MBA, sadece işletme mezunlarına değil, üniversitelerin farklı alanlarında lisans eğitimini tamamlamış gençlere de yönetici niteliği kazanmayı amaçlayan, işletme ve yönetim odaklı bir yüksek lisans programı.

İşte MBA ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

MBA HANGİ ÜNİVERSİTELERDE VAR?

Türkiye’de MBA eğitimini  hem devlet hem vakıf üniversiteleri veriyor. Yaklaşık 40 üniversitede MBA programı bulunuyor.

MBA ÇEޞİTLERİ NEDİR?

 MBA programları da kendi içerisinde birkaç kategoriye ayrılıyor.

 • Tezli MBA
 • Tezsiz MBA
 • e- MBA
 • Executive MBA (EMBA)

e- MBA NE DEMEK?

e-MBA derslerin internet üzerinden verildiği MBA çeşidi. Özellikle çalışan kişiler tarafından tercih ediliyor. Eğitim süresi 3 yarıyıl ancak 6 yarıyıla kadar da uzayabilir.

EXECUTIVE MBA NE DEMEK?

‘Yönetici MBA’ anlamına gelen Executive MBA (EMBA) program e-MBA gibi  özellikle çalışan kişilere yönelik olarak tasarlanmış akşam ve hafta sonu derslerinden oluşur. Ancak bu programlara katılabilmek için belli bir iş tecrübesine sahip olma  şartı aranır.  Program 3 yarıyılda tamamlanır en çok 6 yarıyıla uzayabilir. 

MBA EОİTİMİ NE KADAR SÜRER?

Tezli MBA programları 4 yarıyıl (2 yıl) sürerken, hızlandırılmış programlarda bu süre 12-16 aya düşebilir. Tezsiz MBA’lerde ise eğitim süresi 3 yarıyıl sürüyor.

MBA EОİTİM DİLİ NEDİR?

MBA programlarında genellikle eğitim dili Türkçe veya İngilizce olur. Ancak eğitim dili üniversiteden üniversiteye de değişir.

MBA PROGRAMINA KİMLER BAޞVURABİLİR?

4 yıllık lisans mezunu kişiler MBA programı için başvuruda bulunabilir. Mezun olunan bölümün ‘işletme’ olması şartı aranmaz. Lisans eğitimini tamamlayan her mezun MBA yapabilir. MBA yapmak için genelde 4 üzerinden en az 2.5 not ortalanması istenir. Ama bu not şartı da üniversitelere göre değişiklik gösterebilir. Bazı MBA programları, belli bir iş tecrübesine sahip olmayı da şart koşar.

MBA BAޞVURUSU İÇİN HANGİ SINAVLARA GİRMEK GEREKİYOR?

Türk üniversitelerinde MBA yapabilmek için ALES’e girmek gerekirken, İngilizce eğitim yapan üniversitelerde GRE ve GMAT sınavları istenir ama ALES ile bu sınavlar arasında denklik sağlanabilir. İngilizce MBA programlarında ise dil yeterliliğinizi  Yabancı Dil Sınavı (YDS)  ile göstermeniz istenir.  IELTS ve TOEFL sınavları ile de YDS denkliği sağlanabilir. Türkçe MBA programlarında ise dil sınavına girme şartı aranmaz. Bazı üniversiteler mülakat sınavına girmenizi de şart koşabilir.

BAޞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER NEDİR?

İstenilen dökümanlar üniversitelere ve programlara göre değişiklik gösterir. Hangi belgelerin istendiğini üniversitelerin web sayfalarından kontrol edebilirsiniz. Ama MBA başvurusu için genellikle istenilen belgeler şöyle:      

 • ALES ve programın diline göre dil yeterlilik sonuç belgesi
 • Başvuru formu
 • Lisans diploması
 • Transkript
 • Yabancı Dil Belgesi
 • Özgeçmiş
 • Referans Mektubu

MBA EОİTİMİNİN ÜCRETİ NEDİR?

MBA eğitim ücretleri üniversitelere göre değişiklik gösterir. Vakıf üniversitelerinde  ortalama ücretler 6 bin TL’den başlayıp 40 bin TL’ye kadar çıkar. Devlet üniversitelerinde tezsiz MBA programlarının ücretleri tezlilerden daha yüksek. Tezli programlarda sadece YÖK’ün belirlediği eğitim harcı ödenir. Vakıf üniversitelerinde ise tezli ve tezsiz MBA programları arasında büyük fark yok.

MBA BURSU BULMA ޞANSI VAR MI?

Türk üniversitelerinde MBA bursu üniversiteden üniversiteye değişiyor.  Devlet üniversitelerinde burs bulma şansı oldukça az iken, vakıf üniversitelerinde daha çok sayıda burs bulmak mümkün. Vakıf üniversiteleri burs verirken genellikle not ortalaması, ALES, GMAT puanı ve dil yeterlilik sınav sonuçları gibi belgeleri dikkate alıyor.

NEDEN MBA YAPILMALI?

MBA, işletme mezunu kişilerin eğitimlerini yüksek lisansa tamamlamaları için devam ettikleri bir program ancak alanı  işletme olmayan mezunlara da yöneticilik niteliği kazandıran bir eğitim alma şansı veriyor.  Kişileri iş dünyasına hazırlayan bu program, iş başvurularında ve alacağınız ücrette de size avantaj sağlıyor.  Sadece yeni mezunların değil, iş yaşamında olup fark yaratmak isteyenler de bu program tercih ediyor.

YURTDIޞINDA MBA OLANAKLARI NELERDİR?

Yurtdışında pek çok MBA programı bulunuyor. Avrupa ülkelerinde bir yıllık sürede MBA eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. ABD ve Kanada’da MBA eğitiminin süresi 2 yılı bulur. Başvurularda genellikle IELTS ya da TOEFL sınavları ile dil yeterliliği ve özellikle GMAT sınavından gerekli puanın alınması şartı bulunur. Not ortalaması ve iş tecrübesi de aranan şartlar arasında yer alır. MBA ücretleri ise ülkeden ülkeye değişir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerde ücretsiz eğitim mümkün. Avusturya’da bu ücret yaklaşık 1000 Euro’yu bulur. Yurtdışında MBA için burs da bulabilirsiniz. ABD için Fulbright, Avrupa için Jean Monnet, İngiltere için Chevening veya British Council bursları alabilirsiniz. Ayrıca Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan burs bulmak da mümkün.

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi

04-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş