Arama sonuçları

Hawking uyardı: Yaşayacak başka gezegen bulamazsak!

Hawking uyardı: Yaşayacak başka gezegen bulamazsak!

Yaşamını evrenin gizemini çözmeye adayan ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, insanlığın geleceği için uyardı. Hawking yaşanacak başka bir gezegen bulunamaması halinde insanoğlunun bin yıl içinde yok olacağını söyledi. 

Hawking, Oxford Üniversitesi Münazara Grubunda evren ve insanın kökenleri üzerine verdiği konferansta insanoğlunu karanlık bir geleceğin beklediğine işaret etti. 

Son 50 yılda insanoğlunun evrenle ilgili bilgisinin kayda değer ölçüde arttığını belirten 74 yaşındaki Hawking şöyle dedi: 

“Ufacık bir katkım olduysa ne mutlu bana. Bilim adamlarının büyük bir heyecan ve tutkuyla devam ettirdiği deneyler, evreni çok daha iyi anlamamızı sağlayacak. Cosmos gibi süper bilgisayarların da yardımıyla evrende milyonlarca galaksinin haritasını çıkarabileceğiz. Böylece evrendeki yerimizi de daha iyi anlayacağız."

İNSANLIĞIN GELECEĞİ İÇİN YENİ GEZEGEN 

Hawking, "Kim bilir belki bir gün yer çekimi dalgalarını Büyük Patlama'nın kalbine bakmak için kullanmayı da başarabiliriz. Ancak aynı zamanda insanlığın geleceği için kendimize başka bir gezegende yer aramaya da devam etmek zorundayız. İklim değişikliği, yavaş yavaşDünya'da yaşamın sonunu getirecek. Yaşanacak başka bir gezegen bulamamamız halinde insanoğlunun, narin gezegenimizde bin yıl daha ayakta kalabileceğini sanmıyorum." ifadelerini kullandı. 

Gençlere evrenin gizemlerini çözmeye çalışmaları önerisinde bulunan Hawking, sözlerine şöyle son verdi: 

MERAKLI OLUN, BAŞARABİLİRSİNİZ

"Gözünüz yerde değil, gökyüzünde, yıldızlarda olsun. Gördüğünüz şeyi anlamaya, açıklamaya çalışın. Meraklı olun. Ne kadar zor olursa olsun başarabilirsiniz. En önemli şey, vazgeçmemektir."

Cambridge Üniversitesinde öğrenciyken yakalandığı motor nöron hastalığı AmyotrofikLateral Skleroz (ALS) nedeniyle hareket edemeyen ve konuşamayan Hawking, iletişim kurabilmek için bilgisayar teknolojilerinden yararlanıyor. 

Hawking'in "Zamanın Kısa Tarihi" adlı kitabı, dünya genelinde 10 milyondan fazla satmıştı. 

ALS, beyin ile omurilikte bulunan ve kasları kontrol eden sinir hücrelerine zarar veriyor. Henüz tedavisi bulunmayan ALS'ye yakalanan hastaların sadece çok küçük bir kısmı, 10 yıldan uzun süre yaşıyor.

Bu blog AA abonesidir.

16-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş