Arama sonuçları

Hollanda üniversitelerinden 5 bin Euro burs

Hollanda üniversitelerinden 5 bin Euro burs

Türkiye’nin genç nüfusu her ülkenin ilgisini çekiyor. Özellikle de bu gençlerin en büyük arzusu yurtdışı eğitim olduğunda Türkiye “uluslararası öğrenci pazarı” için cazip bir ülke haline geliyor. Bu ülkeler arasında Hollanda’da da var. Türkiye’yi hedef ülkelerden biri olarak kabul eden Hollanda ülkedeki eğitimin uluslarasılaşmasından sorumlu kurumu EP-Nuffic’in bir süre önce dünyadaki 11'inci ofisini Neso Turkey'i İstanbul'da açtı. Ofis bir yandan eğitim sistemini tanıtırken bir yandan da şirketler ile üniversiteler arasında bağ oluşturacak.

Hollanda'da nasıl üniversite eğitimi alabileceğinizi ve nasıl burs bulabileceğinizi Neso Turkey'in Direktörü Yavuz Yılmazoğlu anlattı.

2 BİNDEN FAZLA İNGİLİZCE PROGRAM: Hollanda üniversitelerinde lisans ve master düzeyinde 2 bin 100'den fazla İngilizce program var.

ÖĞRENİM ÜCRETLERİ: Lisans programlarında ücretler 6 bin ile 15 bin Euro, master programlarında ise 8 bin ile 20 bin Euro arasında değişiyor. Öğrencilerin konaklama dahil aylık yaşam giderleri yaklaşık 800 Euro.

5 BİN EURO'LUK BURS ŞANSI: Çok sayıda fon bulunuyor. Hollanda Bursları (The Holland Scholarships) EP-Nuffic tarafından idare ediliyor ve bütçesi Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı ile 48 Araştırma ve Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri'nce sağlanıyor. Burs programı Türkiye'yi de içine alan lisans ve yüksek lisans programlarına kayıt yaptıran uluslararası öğrencilere yıllık 5 bin Euro'luk destek veriyor.

1 MAYIS'TA BAŞVURU BİTİYOR: Her yıl burslar için iki başvuru var. Birinin süresi 1 Şubat, diğerinin 1 Mayıs'ta biter. Burs için son kararı üniversite verir. Ayrıca üniversiteler ve çeşitli kurumlar akademik başarı bursları da verir.

ÜNİVERSİTELERE BAŞVURU NASIL YAPILIR?: Kabul koşulları üniversiteden üniversiteye hatta bölümlere göre değişir. Kimi YGS, LYS puanı, kimi okumak istediğiniz bölüme Türkiye'de yerleşmenizi ister. Bazı üniversiteler bir yıl Türk üniversitesinde okuduktan sonra alır. Bazı üniversiteler de sadece lise notlarınıza, referans ve motivasyon mektubunuza bakar.

LİSANS EĞİTİMİ 3 YIL: Araştırma Üniversiteleri ve Uygulamalı Bilimler Universiteleri olarak çift yapıyla ayrılan yükseköğretim sistemirde master her ikisinde de 1-2 yıl, lisans Araştırma Üniversiteleri'nde 3, Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri'nde 4 yıl. Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri'nde endüstri odaklı eğitim verilir, bir yıl iş deneyimi sağlayacak staj yapılır.

MEZUNİYETTEN SONRA ÇALIŞMA: Öğrenci haftada 10 saate kadar, tatillerde ise tam zamanlı çalışabilir. Mezuniyetten sonra da bir yıl iş arayabilirler.

Kaynak: Habertürk Gazetesi

Fotoğraf: Neso Turkey

01-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş