Arama sonuçları

İlkokul öğrencileri 'Durağın Sesi' ile bilgi veriyor

İlkokul öğrencileri 'Durağın Sesi' ile bilgi veriyor

İlkokul öğrencileri 'Durağın Sesi' ile bilgi veriyor. Kocaeli'nde ilkokul öğrencileri otobüs duraklarında boşa zaman geçen zamanı en iyi nasıl kullanabileceklerini buldu ve Durağın Sesi projesini yaşama geçirdi. 

Darıca Mustafa Kemal İlkokulu öğrencileri “Okul dört duvar değildir” sözünü yaşama geçirdikleri proje ile uygulamaya koydu. Otobüs beklerken harcanan zamanın boşa geçmesini istemeyen öğrenciler ‘Durağın Sesi' adını verdikleri projelerini yaşama geçirdi. 

Darıca Mustafa Kemal İlkokulu Müdürü Suat Yapıcı, projeyi ve yola çıkış öyküsünü şöyle anlattı: 

DURAĞIN SESİ İLE VERİMLİ ZAMAN 

“Büyük şehirlerimizde insanlar toplu taşıma araçlarını beklerken duraklarda çok vakit harcıyor. Buralarda geçirdikleri süreyi eğitimde kullanmak istedik. Panolar hazırladık.Bu panolarda öğrencilerimizin çalışmalarına mümkün mertebe yer veriyoruz. Bu panolarda  rehberlik, eğitici bilgiler, değerlerimiz ve serbest köşe gibi dört bölümden oluşuyor. 

ÖĞRENCİLERİN ÇALIŞMALARI SERGİLENİYOR

Rehberlikte genellikle anne-baba tutumları üzerinde duruyoruz. Nasıl bir anne-babayız? Çocuklara bakış açımız nasıl? Daha çok aile içi iletişime yöneliyoruz. Eğitici bilgilerde, doğru bilinen yanlışları anlatıyoruz. Her ay düzenli olarak bilim dünyasına katkı sunan bir Türk bilim insanını tanıtıyoruz. Değerlerimizde de toplumun kabul gördüğü değerler var. Bu değerlerin yaşatılmasında ve nesillere aktarılmasında aracı olmaya çalışıyoruz. Serbest köşede fıkralar, zihin soruları yer alıyor. Durakta beklerken okunacak bir fıkra ya da bir hikaye  insan psikolojisini olumlu yönde etkiler diye düşünüyoruz.

6 ÖĞRETMEN 25 ÖĞRENCİ 

Önce okulda proje ekibi kurduk. Altı öğretmen ve sayıları her ay değişmekle birlikte ortalama 25 öğrenci yer alıyor. Tüm okulu süzgeçten geçiriyoruz, uygun gördüğümüz çalışmaları sergiliyoruz. Panonun sunumunu her ay bir öğrencimize yaptırıyoruz. Bunu videoya alıp, okulun internet sayfası ve sosyal medya hesaplarından paylaşıyoruz. 

KAREKOD UYGULAMASI DA YAPILIYOR

Karekod uygulamasına geçtik. Bazıları ‘Şunu keşke okuyabilseydim’ diyor. Karekod’laherhangi bir yerde projeye ulaşabiliyorlar. Veliler, ‘Hocam bir şey yapabilir miyiz?’ diye soruyor. Çocuklarının yaptıklarının sergilenmesi onları motive ediyor. 

CAĞ KEBAPÇISININ ÖNÜNE GEÇECEĞİZ

Projeyi ilçe milli eğitim müdürlüğü, Kaymakamlık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Daire Başkanlığı ile paylaştık. Bize okulumuzun yanındaki durağı tahsis ettiler. Beş aydır aynı yerdeyiz. Büyükşehir başka duraklara da bunu yapma kararı aldı.  Mayıs ayının sonunda yeni beş durakta daha “Durağın Sesi” projesi hayat bulacak. Her okul kendine yakın durakta bu tür faaliyetlere geçip okulu dört duvar arasından çıkarıp hayatın merkezine alabilir.

HABERLER KÖŞESİ DE VAR 

Ayrıca okulumuzdan haberler köşemiz de var. Etkinliklerimizi duyuruyoruz. Doğu’daki okullara düzenli olarak  yardım yapmaya çalışıyoruz. Bunları yayımladığımızda yardım etmek isteyenler oluyor. Faaliyetlerimizi basında göstermeye uğraşıyoruz. Okulun hemen önünde çok ünlü bir cağ kebapçısı var. Biz yol tariflerine göre, ‘cağcının arkasındaki okuluz’. Amacımız onun önüne geçmek.”

13-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş