Arama sonuçları

İngiltere dil bilmeyene hazırlık kursu veriyor

İngiltere dil bilmeyene hazırlık kursu veriyor

ABD gibi İngiltere de Türk gençleri için en çok tercih edilen ülkelerden biri. Yaklaşık 4 bin genç bu ülkeye yükseköğretim için gidiyor. Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da lisans eğitimi üç yıl, İskoçya’da dört yıl sürüyor. Birleşik Krallık'ta üniversite sayısı 163.

British Council Türkiye Eğitim Direktörü Yavuz Yılmazoğlu İngiliz üniversitelerinde nasıl okuyabileceğinize ilişkin sorularımızı yanıtladı.

YGS YA DA LYS SONUCU ÖNEMLİ Mİ?

İngiliz üniversitelerine kabullerde Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ya da Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanlarını göstermeniz şart değil. Ama başarılı bir sonuç alındıysa motivasyon mektubunda bahsedebilirsiniz.

İNGİLİZCE BİLMEDEN NASIL OKUYABİLİRİM?

İngilizce bilmeyenlere üniversiteler şartlı kabul verebiliyor. Ama kursa gitme zorunluluğu var. Bu durumda 11 ay kalma hakkı tanıyan Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (Student visitor) alınıyor. Bunu tamamlayanlar üniversitelere başvuru yapıp bu kez yükseköğretime devam için Türkiye’den TIER 4 öğrenci vizesi alıyor.

HERKES FOUNDATION OKUMAK ZORUNDA MI?

Öğrenciler üniversitenin bünyesinde veya üniversitenin birlikte çalıştığı bir kolejde (Further Education College) dil yetkinliklerini arttırmak ve üniversite eğitimi için gerekli araştırma tekniklerini geliştirmek için akademik hazırlık programına (foundation) katılıyor.

YABANCI DİL EОİTİMİ ALANLAR MUAF MI?

Yabancı dilde eğitim veren bir liseden, iyi dereceli bir diplomayla mezun olanlar hazırlık programı (foundation) almadan da üniversiteye başlayabiliyor.

IB VE ABITUR KABUL EDİLİYOR MU?

Bütün üniversitelerde genel olarak İngiliz Eğitim Sistemi olan A Levels sınav dereceleri temel alınıyor. A Levels'a eşdeğer kabul edilen SAT (ABD), Abitur (Almanya), Fransız Bakalorya ya da Uluslararası Bakalorya (IB) kabul ediliyor.

BAޞVURU ÜNİVERSİTEYE Mİ YAPILIYOR?

Başvurularınızı merkezi başvuru sistemi UCAS 'ın (Universities and Colleges Admission Service) internet sitesinden on-line olarak 5 program için yapabilirsiniz. Bu başvurular bireysel olarak da yapılabilir.

IELTS İÇİN KAÇ NOT GEREKİYOR?

IELTS için üniversiteler tarafından belirlenen derece 5 ile 6.5 arasında değişiyor.

LİSE NOTLARI ÖNEMLİ Mİ?

Lise notları kabullerde önemli. Mezun olmayanların not ortalamasını gösteren belge ve transkript vermeleri gerekiyor.

ÖОRETMEN MEKTUPLARI GEREKLİ Mİ?

Öğretmenlerin verdiği referanslar başvurularda dikkate alınıyor.

ÖОRENCİ MEKTUP YAZMAK ZORUNDA MI?

Motivasyon mektubu önemli. Neden o alanda eğitim almak istediğinizi anlatmanız bekleniyor. Öğrencinin istek ve hevesini gösteren bu mektupları üniversiteler çok önemsiyor.

HER ÜNİVERSİTE FARKLI KOޞUL ARAR MI?

Her üniversitenin aradığı özel koşullar Education UK web sitesinden veya İngiltere’de lisans programlarına başvurular için kullanılan UCAS web sitesinden öğrenilebilir.

YILLIK ÖОRENİM ÜCRETLERİ NEDİR?

Hazırlık programı 8 bin ile 12 bin Pound arasında değişirken, sanat programları 9 bin ile 11 bin, fen bilimleri 9 bin – 22.000, laboratuvar çalışması içeren programlar 10 bin ila 25 bin Pound arasında değişiyor.

AYLIK YAޞAM MASRAFI NEDİR?

Londra'daki aylık ortalama bin, Londra dışında ortalama 800 Pound. Öğrencinin yıllık ortalama 10 bin Pound'u yaşam masrafı için ayırması gerekiyor. Konaklama da haftalık ortalama 90 ile 150 Pound arasında değişiyor.

OKURKEN ÇALIޞMA HAKKIM VAR MI?

TIER 4 öğrenci vizesi olanlar ilk yıldan itibaren haftada 20 saat çalışabilir. Resmi ve dönem tatillerinde tam zamanlı çalışabilirler.

MEZUNİYETTEN SONRA KALABİLİYOR MUYUZ?

Mezuniyetten sonra sponsor bir şirket bulan çalışma vizesi alabiliyor.

* Fotoğraf: British Council Türkiye

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş