Arama sonuçları

İngiltere'de 16 yaşındaki Türk genci, çevreci projesiyle başarı ödülüne layık görüldü

İngiltere'de 16 yaşındaki Türk genci, çevreci projesiyle başarı ödülüne layık görüldü

İngiltere'de çevreci projesiyle, Watford Belediyesi'nin "İlk Genç Yeşil Belediye Başkanı" seçilen 16 yaşındaki Muhammed Safa Kaya, Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Evrensel Barış Federasyonu'nun (UPF) başarı ödülüne layık görüldü.

Projeleriyle yaşadıkları toplumda fark yaratan gençlere, başarıları ve ortaya koydukları çabadan ötürü her yıl temmuzda İngiltere UPF tarafından verilen "Youth Achievement" ödülü, bu yıl Watford bölgesinde yaşayan Kaya'ya verildi.

YAŞAM İÇİN BİTKİ

"Plant4Life (Yaşam için Bitki)" projesinin lideri olan 16 yaşındaki gence ödülü, iktidardaki Muhafazakar Partinin Watford Milletvekili Dean Russel tarafından İngiliz parlamentosundaki komite odasında düzenlenen törende takdim edildi.

PROJENİN AMACI, ÖĞRENCİLERE HAYATLARININ HER YILINDA BİR TOHUM EKME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK

Gençleri daha fazla tohum ekmeye ve daha sürdürülebilir yaşam sürmeye teşvik amacıylaeğitim programı geliştiren Kaya, Watford'daki ilkokullarda eğitim toplantıları düzenleyerek, öğrencilere bitkilerin önemini ve ekosisteme katkılarını öğretiyor.

Özel şirketler ve belediyelerle işbirliği yaparak, ücretsiz tohum dağıtan Safa ve ekibi, öğrencilere hayatlarının her yılında bir tohum ekme alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor. Yaklaşık 30 okulda 10 binden fazla öğrenciye ulaşacak projeyle, dikilecek bitki sayısının 1 milyonu aşması öngörülüyor. 

Proje kapsamında ayrıca, çevre sorunlarının ve bu sorunların çözümünün öneminin daha fazla farkında olan bir nesil yetişmesi amaçlanıyor.

ÖĞRENCİLERE SÜRDÜRÜLEBİLİRİLKLE İLGİLİ EĞİTİMLER VERİYOR

İngiltere'de çevre dostu çalışmalarıyla takdir gören Muhammed Safa Kaya, "Plant4Life" projesi, aldığı başarı ödülü ve hayata geçirmeyi planladığı projelerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Safa şöyle konuştu: "Bu ödül, yaşadıkları yerlerde bir proje yaparak, etrafındakilere iyi bir şekilde etki eden gençlere verilen bir ödül. Ben de kendi yaşadığım Watford'da ilkokullara gidip, oradaki öğrencilere sürdürülebilirlikle ilgili eğitimler veriyorum. Onlara bir paket tohum ve her yıl bir tohum ekmeleri için eğitimler veriyoruz."

Söz konusu projeyle geçen yıl Watford Belediyesi'nin "İlk Genç Yeşil Belediye Başkanı" seçildiğini ve halen bu görevi sürdürdüğünü anlatan Kaya, "Bu kapsamda, özel şirketler ve belediyelerle çalışarak, gençlere, ilkokul öğrencilerine tohum ekmeyi öğretiyoruz ve bunu hayatları boyunca sürdürmelerini sağlıyoruz. Ayrıca sürdürülebilirlikle ilgili de eğitimlerveriyoruz" dedi.

"PROJEYİ, TÜRKİYE'YE VE DİĞER ÜLKELERE DE YAYMAK İSTİYORUM"

Ailesiyle 4 yıldır İngiltere'de yaşayan Kaya, BM'ye bağlı UPF'nin başarı ödülüne layık görülmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bu ödülü aldığım için çok mutluyum. Belki de bu ödülü alan en genç kişiyim. Kesinlikle çok mutluyum ve beni destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Kaya, bundan sonra öncelikle "Plant4Life" projesini büyütmek istediğini belirterek, "Bütün ülkelere, dünya çapında, Türkiye'ye ve diğer ülkelere de yaymak istiyorum. Gelecekte de politika eğitimi almak ve toplumumdaki insanlara yararlı projeler yapmak istiyorum" dedi.

12-07-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş