Arama sonuçları

İstanbul Erkek'te 'yatılılık' açmazı

İstanbul Erkek'te 'yatılılık' açmazı

Türkiye'nin en gözde ve yüksek puanlı okullarından İstanbul (Erkek) Lisesi'ni bu yıl tercih eden İstanbul dışındaki öğrenciler "yatılılık" şoku yaşıyor. Çünkü okul bu yıl yatılı öğrenci almıyor. Gerekçe ise önümüzdeki ay pansiyonun yıkılacak olması.1971 yılında yapılan binanın 1999 Marmara Depremi'nde büyük hasar gördüğü 2008'de yazılan raporda ortaya çıkmıştı. İşte MEB, 8 yıl önce hazırlanan raporu ancak dikkate aldı. 

Eylül 2016'da binanın yıkılıp, yeniden yapılacağı yazısı geçtiğimiz 13 Temmuz'da okula ulaştı. Böylece okulun bu yıl yatılı öğrenci almayacağı kesinleşti. Geçen hafta da "Boşaltın" yazısı üzerine yatılı yaklaşık 130 öğrenci için de pansiyondan çıkma zamanı geldi. Kızlar Cağaloğlu Anadolu, erkekler Çapa Fen liselerinin pansiyonlarına gönderilecek.

Bu yıl hazırlık sınıfını kazananlar ise kalacak yer bulamazsa, ekonomik güçleri konaklama giderlerini karşılamaya yetmezse lisede okuma şansları olmayacak. Bu da okula İstanbul dışından özellikle de maddi açıdan yetersiz ailelerin çocuklarının gelmesini zorlaştıracak. 
Bakanlık inşaatın bir yıl içinde tamamlanmasının planlandığını söylüyor ama hem mezunlar hem de öğrenciler "yatılılık geleneğinin" ortadan kaldırılacağından endişeli. 

Mezunlar, "Okulumuzun en önemli özelliği Anadolu'dan maddi durumu iyi olmayan öğrencilere de iyi bir eğitim alma şansı vermesi. Yatılılık sayesinde eğitimde eşitlik sağlanıyordu. İnşaat bahane edilerek, yatılılık geleneğinin tamamen yok olacağından tedirginiz" diyor. Mezunlar bu yıl okulu kazanan Anadolu'dan bazı öğrencilerin yatılılığın kalktığından habersiz olduklarını söyleyerek, "Bu öğrenciler yer bulamazlarsa ve ekonomik durumları yetersizse vazgeçip ya memleketlerine gidecek ya da yatılı başka okullara. Bu durum okulumuzun puanlarını düşürecek" diye konuşuyor.

Okulun başka okulların pansiyonlarına gönderilecek öğrencilerinin ise bu yıl okulu kazanan ama yatılılık olmadığı için vazgeçmek zorunda kalanlar için önerisi şöyle: "Çapa'da 8 kişilik odada kalacağız. Biz okulu kazanan ve yatılı okumayı planlayan öğrenciler için 12 kişilik odalarda da kalmaya razıyız. Yeter ki geri yollanmasınlar" diyor. 

Yaklaşık 130 yıllık geçmişe sahip tarihi lise, Türkiye'de hazırlık sınıfına sahip 10 okuldan birisi. Almanca eğitim veren lise öğrencilerini Abitur diplomasıyla mezun ediyor. 

Lise, 2014 yılında çıkan Torba Yasa ile Türkiye'nin gözde birçok okulu gibi "Proje Okul" ilan edildi. Böylece tüm diğerleri gibi müdür ve öğretmenlerinin sınavsız bakan oluru ile atanmasının yolu açıldı. Dönemin bakanı Nabi Avcı da okulun şu anki müdürü Hikmet Konar'ı bu yasaya göre atadı. 

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haziran ayında okulun mezuniyet töreninde müdür Konar konuşurken, öğrenciler okulda yaşanan baskıları sırtlarını dönerek protesto etmiş, bu eylem Proje Okullar'ın birçoğunda tekrarlanmıştı. 

2014 yılında 180 kişilik kontenjanı 10 kişi azaltılan, 2014 yılında proje okul olan, 2015 yılında müdür ve öğretmen atamaları sınavsız hale gelen İstanbul Erkek Lisesi'nde 2016 yılı değişikliği de "yatılılık" için ara verilmesi oldu.

Kaynak: Habertürk

26-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş