Arama sonuçları

Kabataş Erkek çözdü, İstanbul Erkek geri yolladı

Kabataş Erkek çözdü, İstanbul Erkek geri yolladı

Türkiye’nin en yüksek puanlı iki okulu Kabataş Erkek ve İstanbul (Erkek) liselerinde bu yıl pansiyon sorunu yaşanıyor. Çünkü iki okulun da pansiyonu yıkılıp, yeniden yapılacak. İstanbul (Erkek) Lisesi TEOG kapsamında okulda yatılı okumak isteyen öğrencilere seçenek sunmazken, Kabataş Erkek Lisesi hazırlık sınıfı öğrencileri için de pansiyon buldu. 

İSTANBUL ERKEK’TE GERİ DÖNDÜLER 

İstanbul (Erkek) Lisesi'ni bu yıl tercih eden İstanbul dışındaki öğrenciler için yatılı okuma şansı yok. Çünkü okul bu yıl yatılı öğrenci almıyor. Gerekçe ise önümüzdeki ay pansiyonun yıkılacak olması.1971 yılında yapılan binanın 1999 Marmara Depremi'nde büyük hasar gördüğü 2008'de yazılan raporda ortaya çıkmıştı. İşte MEB, 8 yıl önce hazırlanan raporu dikkate alarak, yıkılması kararı çıkardı. 

Okulun yatılı okuyan 130 öğrencisi başka okulların pansiyonlarına gönderildi. Kızlar bu yılı Cağaloğlu Anadolu, erkekler Çapa Fen liselerinin pansiyonlarında geçirecek.

Bazı mezunlar ve öğrenciler ise pansiyon olmadığı için özellikle Anadolu’dan dar gelirli öğrencilerin okulda okuma şanslarının kalmadığını söylüyor. Bu öğrenciler için mezunlar derneğinin pansiyon çözümü bulmak için çaba göstermediğini söyleyen öğrenciler, “Okulumuzun mezunları olarak bu soruna duyarsız kalındı. Biz öğrenciler olarak yatılı gelenlerin geri gitmemesini istiyoruz. Daha kalabalık pansiyonda ve kalabalık odalarda kalabiliriz. Ama bu teklifimizde kabul edilmedi. Bu uygulama ile yatılılık geleneğimiz yara aldı” diyorlar. 

KABATAŞ ERKEK HAZIRLIK İÇİN YER BULDU

Bu yıl pansiyonu olmayan okullardan biri de Kabataş Erkek Lisesi. Bu okul da İstanbul (Erkek) Lisesi gibi 2016-2017 öğretim yılında yatılı öğrenci almayacağını duyurdu. Ancak hazırlık sınıfına yatılı gelecek öğrenciler için Kabataş Erkek, İstanbul Erkek’in aksine çözüm buldu. 

Kabataş Erkek Lisesi’nde mevcut yatılı kız öğrenciler Beşiktaş Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi pansiyonunda kalacak. Erkek öğrenciler içinse Üsküdar'daki bir yurt binası tahsis edildi. Bu yıl 68'i Almanca, 136'sı İngilizce olmak üzere 204 öğrenci alan okula yeni kayıt yaptıran ve yurt ihtiyacı olan öğrencilerin de bu yurtlara yerleştirileceği öğrenildi. Kabataş Erkek Lisesi'nin pansiyonunun 36 milyon 429 bin TL'lik bir bütçeyle restore edileceği açıklanmıştı. 

İKİSİ DE PROJE OKULLAR OLDULAR 

Kabataş Erkek ve İstanbul (Erkek) liseleri 2014 yılında çıkan Torba Yasa ile Türkiye'nin gözde birçok okulu gibi "Proje Okul" ilan edildi. Böylece tüm diğerleri gibi müdür ve öğretmenlerinin sınavsız bakan oluru ile atanmasının yolu açıldı. 

 

29-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş