Arama sonuçları

Kapatılan okullardaki 138 bin öğrenci ne olacak?

Kapatılan okullardaki 138 bin öğrenci ne olacak?

Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname'yle, milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı belirlenen kurumlar arasında bin 43 özel öğretim kurum ve kuruluşuyla özel öğrenci yurdu ve pansiyonu var. Bu kurumlada okuyan 138 bin öğrenci ne olacak?

MEB yetkililerinden edinilen bilgiye göre bu öğrencilerden isteyenler özel okullara geçebilecek. Devlet okullarına gitmek isteyenlerden anaokulu ve ilkokul öğrencileri bu okullara adreslerine göre kaydedilecek. Ancak liselerde okuyan öğrenciler taban puan dikkate alınarak liselere geçecek. Bu geçişte kontenjan şartı aranmayacak, sadece taban puana bakılacak. 

KAPATILAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ NE OLACAk?
Bu arada kapatılan yükseköğretim kurumları arasında 15 vakıf ünivesitesi de bulunuyor. Kapatılmasına karar verilen üniversiteler bu yıl öğrenci alamayacak. Ancak şu anda bu üniversitelerde okuyan öğrenciler ne olacak? İşte yanıtı: 

Kapatılan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu tarafından devlet veya vakıf üniversitelerine yerleştirilecek. Bu öğrenciler, mezun oluncaya kadar vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri ilgili üniversiteye ödemeye devam edecek. Bu konuda usul ve esasları belirlemeye, uygulamayı yönlendirmeye, her türlü tedbiri almaya ve ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Yükseköğretim Kurulu görevli ve yetkili olacak.

HANGİ ÜNİVERSİTELER KAPATILDI?
İŞTE KAPATILAN ÜNİVERSİTELER

1- Altın Koza (İpek) Üniversitesi (Ankara)
2- Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa)
3- Canik Başarı Üniversitesi (Samsun)
4- Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır)
5- Fatih Üniversitesi (İstanbul)
6- Melikşah Üniversitesi (Kayseri)
7- Mevlana Üniversitesi (Konya)
8- Şifa Üniversitesi (İzmir)
9- Turgut Özal Üniversitesi (Ankara)
10- Zirve Üniversitesi (Gaziantep)
11- Kanuni Üniversitesi (Adana)
12- İzmir Üniversitesi (İzmir)
13- Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul)
14- Gediz Üniversitesi (İzmir)
15- Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul)

Şule YILMAZ
info@pervinkaplan.com 

23-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş