Arama sonuçları

MEB: ‘Çok fazla imam hatip var’ algısı yanlış

MEB: ‘Çok fazla imam hatip var’ algısı yanlış

 

MEB: ‘Çok fazla imam hatip var’ algısı yanlış. Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, kamuoyunda oluşturulan 'Çok fazla imam hatip var' algısının doğru olmadığını söyledi.

Yılmaz, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Merkezi'ndeki imam hatiplilerle ilgili değerlendirme toplantısın katıldı. Yılmaz şöyle konuştu:

MEB: ‘ÇOK FAZLA İMAM HATİP VAR’ ALGISI YANLIŞ

"Türkiye'de yüzde 13,57 ile imam hatipli öğrenci oranı bulunmaktadır. 28 Şubat öncesinde Türkiye'de imam hatip okullarının oranı yüzde 9,18'di. 28 Şubat'tan 4 yıl sonra bu oran yüzde 2,61'e düştü. Bu oran şu anda yüzde 13,57. Dolayısıyla öğrenci oranında kamuoyunda oluşturulan 'Çok fazla imam hatip var.' algısının doğru olmadığını görüyoruz. Öğrencilerin dil becerilerini özel bir programa aldık. Bu manada hazırlık sınıfı uygulayan okullarımız var. Bu okullarda gerçekten dinleme, konuşma, yazma ve anlama becerilerini geliştirmek için dil eğitimi veriyoruz. 15 okulda Arapça, 16 okulda İngilizce, 2 okulda İspanyolca, 1 okulda Almanca, 1 okulda Rusça eğitimi veriliyor. İnşallah bu yıl bir okulumuzda Çince hazırlık sınıfı olacak. Önümüzdeki yıl da hedefimizde Fransızca hazırlık sınıfı olan bir okul açmak var.”

13 ULUSLARARASI İMAM HATİP LİSESİ

Yılmaz, Türkiye Diyanet Vakfı ile iş birliği halinde 2006'da başlayan 13 uluslararası imam hatip lisesi olduğunu söyledi.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Kamber Çal ise imam hatip liselerinin sadece eğitimle anılmasını istediklerini vurguladı.

 

10-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş