Arama sonuçları

MEB takviye kursları ne zaman başlıyor?

MEB takviye kursları ne zaman başlıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenci ve mezunlar için ücretsiz açılacak destekleme ve yetiştirme kursları 3 dönem halinde yapılacak. 

KURSLAR NE ZAMAN BAޞLAYACAK?

1. dönem kursları 3 Ekim 2015-24 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılacak. 2. dönem kursları 8 ޞubat-17 Haziran 2016, 3. dönem yaz kursları ise 20 Haziran-11 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. Öğrenciler ders ve öğretmen tercihinde bulunabilecek.

Ortaokulların 5. 6. ve 7. sınıf ve liselerin 9., 10 ve 11. sınıf öğrencileri en fazla 3 dersten haftada toplam 12 saat kursa gidebilecek. 8. sınıflar ise haftada en fazla 6 dersten 18 saate kadar; lise son sınıflar ile mezunlar en fazla 6 dersten 24 saate kadar ders alacak. Kurslarda her bir öğrenci ve kursiyer için, hafta içi günde en fazla 2 dersten 4 saate kadar, hafta sonları ise bir günde en fazla 5 dersten 8 saate kadar kurs verilebilecek.

ÖZEL OKUL ÖОRENCİLERİ DE BAޞVURABİLECEK

Kurslara yalnızca resmi ortaokul ve lise öğrencileri değil, istedikleri takdirde  özel okul öğrencileri de katılabilecek. Mezun ve açık öğretim kurumlarında okuyan öğrenciler de kurslardan yararlanabilecek.

BAޞVURU KOޞULLARI NELER? 

Örgün eğitim öğrencileri okullarından alacakları Eğitim Bilişim Ağı şifresi ile e-kurs modülü üzerinden veya bireysel olarak kurs müdürlüğüne kurs açılan derslerle ilgili başvuru yapabilecek. Açık öğretim öğrencileri, örgün kurs merkezlerinden, mezunlar ise halk eğitim merkezleri aracılığıyla yaygın eğitim kurs müdürlüklerine bulundukları sınıf düzeyini gösteren belge veya diploma ile bizzat başvuracak. 

SINIFLAR EN FAZLA 25 KİŞžİ OLACAK 

Her bir kurs programında öğrenci sayısı 10’dan az olamayacak. Sınıf mevcudunun 20 olması esas olacak. Bu sayı dolmadan yeni sınıf açılamayacak. Mevcut en fazla 25’e kadar çıkarılabilecek. 10’un altına düşmesi durumunda kursun birleştirilmesi veya kapatılıp kapatılmamasına o ay sonunda komisyon tarafından karar verilecek.

KURSA DEVAM ZORUNLU OLACAK

Kayıt yaptıran öğrencilerin devamları zorunlu olacak. Her kurs döneminde okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 10´da birine kadar devam etmeyen öğrencilerin kurs kaydı silinecek. Aynı dönemde başka bir kursa devam edemeyecek.

SINIFLAR BAޞARIYA GÖRE OLUޞACAK

Merkezler, e-kurs modülü üzerinden öğrencilerin bir önceki yıla ait ağırlıklı yılsonu başarı puanı, Milli Eğitim Bakanlığı veya kurs müdürlüğü tarafından yapılacak tarama test sonuçları, kursiyerlerin diploma notu gibi ölçülebilir kriterleri de dikkate alarak sınıf oluşturma işlemlerini yapacak.

ÖОRETMENLER MEBBİS'TEN BAޞVURACAK 

Kurslarda görev almak isteyen kadrolu öğretmenlerin başvuruları Mebbis üzerinden yapılacak. E-kurs modülünden görev almak istedikleri kurs tercihini yaparak başvurabilecek öğretmenler, ilçe içinde görev almak istedikleri kurs merkezlerinden üç tercihte veya tüm ilçede herhangi bir okulda görev alma isteğinde bulunabilecek. Derslere öğretmen atamaları, kurs merkezi müdürlüğü tarafından öğrenci tercihleri ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak yapılacak.

03-10-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş