Arama sonuçları

Mezun istihdamında dereceye girdiler

Mezun istihdamında dereceye girdiler

Mezun istihdamında dereceye girdiler. Dünya üniversitelerini değerlendiren QS'nin, 2020 yılı Graduate Employability Rankings (Mezunların İstihdam Derecelendirmesi) raporunu yayımladı. Boğaziçi Üniversitesi (BÜ), Türkiye'den 201-250 bandına yerleşti. Toplamda ise 6 Türk üniversitesi sıralamada yer aldı.

Dünya üniversitelerini değerlendiren QS, 2020 yılı Graduate Employability Rankings (Mezunların İstihdam Derecelendirmesi) sonuçlarını duyurdu.

MEZUN İSTİHDAMINDA DERECEYE GİRDİLER

Sonuçlara göre, geçen yıl 251-300 bandında olan Boğaziçi Üniversitesi, bu yıl 201-250 bandına yükseldi.

Mezunların istihdam verileri ve işveren nezdinde itibarın değerlendirmeye alındığı sıralamada Boğaziçi Üniversitesi, dünya sıralamasında 201-250 bandında Türkiye'den yer alan ilk üniversite oldu.

Bilkent Üniversitesi geçen yılki konumunu koruyarak bu yıl da 251-300 bandında yer aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İstanbul Üniversitesi (İÜ), Koç Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) geçen yıl olduğu gibi 301-500 bandında yer aldı.

Bu yıl dünya genelinde 758 üniversite ve enstitünün yer aldığı değerlendirmede iş dünyasında itibar gören üniversiteler ve mezunları incelendi. Yeni mezunların iş dünyasının önde gelen şirket ve kurumları tarafından tercih edilme nedenleri, üniversitelerin iş dünyası nezdindeki itibarları, üniversite mezunları ile iş dünyasının ilişkisi gibi faktörler değerlendirildi.

Söz konusu değerlendirmenin kriterleri arasında; işverenler nezdinde eğitim kurumunun itibarı (yüzde 30), mezunlar nezdinde eğitim kurumunun itibarı (yüzde 25), fakülte başına düşen işveren-üniversite iş birliği (yüzde 25), işveren-öğrenci irtibatı (yüzde 10) ve mezun istihdam oranı (yüzde10) yer aldı.

20-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş