Arama sonuçları

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ürünleri PttAVM ile dünyaya açılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ürünleri PttAVM ile dünyaya açılıyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde üretilen ürünlerin, PttAVM bünyesinde açılan "MEB Pasaj" e-ticaret kanalıyla tüm Türkiye'de ve yurt dışında satılacağını açıkladı.

Olgunlaşma enstitüleri, mesleki ve teknik eğitim okulları, halk eğitimi merkezleri ile özel eğitim meslek okullarında üretilen ürünlerin PttAVM aracılığıyla tüm dünyaya açılmasını sağlayan "MEB Pasaj" Platformu, Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) Uygulama Oteli'nde Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katıldığı törenle tanıtıldı.

FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN

Bakan Özer, buradaki konuşmasında, bir taraftan eğitim hizmetini verirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde özellikle son 20 yılda kapsayıcılığı, kaliteyi ve fırsat eşitliğini merkeze alan devasa yatırımlar yapıldığını ifade etti.

Eğitim-üretim-istihdam zincirini güçlendirmek için büyük gayret sarf ettiklerini dile getiren Özer, bu bağlamda mesleki eğitimin kendisine ayrı bir sayfa açılmasını hak ettiğini vurguladı.

ÖĞRENCİLER ÜRETİYOR

Mesleki eğitimde döner sermaye kapsamında yapılan üretimlerin önemli fırsatlar sunduğunu söyleyen Özer, mezuniyet öncesindeki becerilerin istihdam edilebilirliği artırdığını, öğrenci ve öğretmenlerin döner sermaye kapsamındaki üretimlerden pay aldığını, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri kendi okullarında üretebildiğini anlattı.

Özer, mesleki eğitimin üretim kapasitesini çok ciddi bir şekilde artırdıklarını ve 2018'de 200 milyon lira olan mesleki ve teknik Anadolu liselerinin döner sermaye işletmesi kapsamında elde ettiği gelirin bu yılın 11 aylık döneminde 2 milyar liraya ulaştığını hatırlattı. Özer, "Bu üretimden yaklaşık 100 milyon lira öğrencilerimize 200 milyon lira da öğretmenlerimize katkı payı olarak dağıttık, yıl sonundaki kar payından tekrar dağıtacağız" dedi.

 

BU YIL 8 BİN 300 ÜRÜNÜN TESCİLİ ALINDI

Özer, mesleki eğimde açılan Ar-Ge merkezlerinin sayısının 55'i geçtiğini bildirdi. Özer, Bakanlığın son 10 yılda yıllık ortalama tescillediği ürün sayısının 2,9 iken sadece bu yıl 8 bin 300 ürünün tescilini aldıklarını belirtti.

Ürünlerin 162'sini ticarileştirdiklerini aktaran Özer, "Artık ortaöğretimde, temel eğitimde öğrencilerimiz inovatif yaklaşımlar, fikri, mülkiyet, sınai haklar, kültürüyle yetişmeye başladılar. Gerçekten bunu ülkemizin geleceği açısından çok önemli bir fırsat hamlesi olarak görüyoruz" dedi.

Özer, üretim kapasitesini farklı bir evreye taşımada bugün yeni bir adım daha atıldığını belirterek, "Artık PttAVM'nin içerisinde ilk kez Milli Eğitim Bakanlığı, ürettiği ürünleri e-ticaret kanalıyla tüm Türkiye'ye aynı zamanda yurt dışına da satış yapabilecek. Böylece eğitim, üretim çevrimini çok daha güçlü bir şekilde genişletme, kapasitesini artırma fırsatını elde etmiş olacağız" dedi.

MEB'İN ÜRÜNLERİ PTTAVM'DE

Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı işbirliğiyle PttAVM internet sitesinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın mesleki eğitim merkezlerinin ürünlerinin e-ticareti, "mebpasaj.pttavm.com" adresi üzerinden yapılabilecek.

E-ticaret üzerinden kupalar, tabaklar, tablolar, çiniler, ahşap oyuncaklar, dokuma ürünleri, tespih, kolye, kıyafet, canlı bitki, dekorasyon ürünleri gibi birçok ürünün satışı planlanıyor.

21-12-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş