Arama sonuçları

Miniklere okuldan önce göz taraması yaptırın

Miniklere okuldan önce göz taraması yaptırın

Uzmanlar,  başarı için miniklere okuldan önce göz taraması yaptırılması konusunda  aileleri  uyarıyor. Emsey Hospital’dan  Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşe Dolar Bilge, çocuklarda göz bozukluklarının erken yaşta ve doğru zamanda teşhis edilmesinin göz sağlığını korumak açısından büyük önem taşıdığına işaret ediyor. Okuldan önce göz taraması yaptırılması gerektiğinin altını çizen Bilge, göz bozukluklarının okul başarısı ve çevreyle olan iletişimi olumsuz etkileyebildiğini ifade etti.

 Çocuğun yaşadığı göz sorunlarının tespitinde anne babalara önemli görevler düştüğünü ve çocukların bu anlamda iyi gözlemlenmesi gerektiğini belirten  Bilge,  konuyla ilgili şu önerilerde bulundu.

OKUL ÖNCESİ DÖNEME DİKKAT EDİN

Okul öncesi çağdaki çocuklarda göz bozukluklarını fark etmek her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü 2-3 yaşlarındaki çocuklar, yetişkinler gibi gözleriyle ilgili şikayetlerini  keşfedecek ve anlatacak olgunlukta değildir. Bu nedenle, bu yaş grubundaki çocukların bir sorunu yok gibi görünse de, okuldan önce göz taraması  önlem amaçlı olarak mutlaka yaptırılmalıdır.

Küçük yaşlarda gözlük takma fobisinden kurtulmak için de, ailelere önemli görevler düşmekte. Anne- babalar ailede veya yakın çevrede başka gözlük takan kişiler varsa bunları vurgulamalı. Gözlük takmasının neden gerektiğini çocuğa anlatılmalı, çocuk okul çağında ise gözlükle derslerini daha iyi takip edebileceğinin altı çizilmeli. Ergenlikte isterse kontakt lense geçebileceği ifade edilerek,  daha sonra da lazer teknolojileriyle gözlük numaralarının düzeltilebileceği bilgisi verilmeli. Tüm bunlar  çocuğun gözlüğe itirazını oradan kaldırabilir. Ayrıca cazip renkte, kırılmayan, burnu acıtmayan, sıkmayan gözlük modelleri  de çocuğun gözlükle uyumunu kolaylaştırır.

YAKIN MESAFADEN İZLEMESİNLER

Öte yandan TV ve bilgisayara yakından bakmak, yakın mesafeden kitap okumak gibi aktiviteler gözlerde yorulmaya neden olabilir,  ancak gözde kalıcı bir bozukluk yapması söz konusu değildir. O nedenle, bu aktivitelerin doğrudan gözü bozduğu yönünde olumsuz ve kesin bir kanıya varmak doğru olmayacaktır.

Şule YILMAZ

Sağlık Editörü

info@pervinkaplan.com

 

27-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş