Arama sonuçları

Öğretmen adayları mülakatta ‘geçti/kaldı’ istiyor

Öğretmen adayları mülakatta ‘geçti/kaldı’ istiyor

Öğretmen adayları Nisan ayında yapılacak mülakatlara ‘geçti/kaldı’ sisteminin getirilmesini istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Türkiye genelinde yapılacak toplam 2 bin 127 sözleşmeli öğretmen alımı İçin Ön başvuruların alınması ve sözlü sınav merkezlerinin ilanı süreci başladı. KPSS10 puan türünden başvuran adayların sözlü sınavı 3-7 Nisan, KPSS 121 türünden başvuran adayların sınavları ise 24 Nisan-13 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Ancak öğretmen adayları, geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlanan sözlü mülakatlarda, komisyonlar arası puan farklılıklarının atanmalarına engel olduğunu belirterek Nisan ayında yapılacak mülakatlara ‘geçti/kaldı’ sisteminin getirilmesini istiyor. 

'MÜLAKATLAR DEVAM ETSİN AMA...'
Atama bekleyen öğretmenler, “A komisyonu beğendiği adaya 90 verdi. B komisyonu beğendiği adaya 80 verdi. Yılların emeği yüzlerce komisyon üyesinin birbirinden habersiz vereceği karara bağlandı ve bir tek mülakat puanına göre atama yapıldı” diyerek mağdur edildiklerini belirtiyor ve “Nisan’da da mülakat devam etsin ancak komisyonlar arası puanlama farklılığının önüne geçmek için geçti/kaldı olsun. Geçenler KPSS puan üstünlüğüne göre atansın” diyor. 

SÖZLÜ SINAV 7 MERKEZDE
Sözleşmeli öğretmenler sözlü sınava 7 il merkezinde girecek. Bunlar Adana, Ankara, Antalya, Erzurum, İstanbul, İzmir ve Şanlıurfa. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 27 Mart'ta ilan edilecek.

Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları başvuruları onaylananlardan KPSSP10-KPSSP121 sonucunda her alan için en yüksek puan alandan başlamak üzere, alanlar bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday (Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar dahil), yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacak.

Sözlü sınava katılanların sınav puanları "Sözlü Sınav Sonuç Ekranı"na işlenecek; sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecek. Sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, çalışmak istedikleri en fazla 20 eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecek.

TAKVİM NASIL İŞLEYECEK?

KPSS10 puan türünden başvuran adayların sözlü sınavı 3-7 Nisan, KPSS121 türünden başvuran adayların sınavları ise 24 Nisan-13 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

17-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş