Arama sonuçları

Öğretmenler güven istiyor

Öğretmenler güven istiyor

Öğretmenlerin sorunları çok. Maaşların yetersizliğinden atamada yeterli kadro ayrılmamasına, atama kriterlerinin değişmesinden aday öğretmenlik için getirilen zorunlu sınava kadar birçok konuda çözüm istiyorlar.
Bu sorunlara son günlerde eklenen ve özellikle de yeni atanacak öğretmenleri endişelendiren bir başka konu daha var. O da terör.
Geçtiğimiz 15 Eylül'de ataması yapılan öğretmen sayısı 37 bin oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 37 bin öğretmenin yaklaşık 25 binini Doğu ve Güneydoğu illerine atadı. Eğer görev yerlerine gitmeyenler olursa bu kez yerlerine "yedekleri" atanacak. Daha olmadı ücretli öğretmen görevlendirilecek.
Öğretmenler ise Doğu ve Güneydoğu illerinde yükselen terörden endişeli. 
Yeni atanacak öğretmenler ise kurdukları platformlarda tayinleri bu bölgelere yapıldığı takdirde ne yapacaklarını kendi aralarında tartışıyor. Üstelik bu tartışmayı yapanlar arasında yıllardır atama bekleyen öğretmenler de var. "Gitmeyelim" diyen olduğu gibi "Yıllardır bu sınavlara hazırlanıyoruz, gitmezsek hakkımızı yitireceğiz, belki çatışmalar biter" görüşünü dile getiren de bulunuyor.
Telefon ve e-mail aracılığıyla "Bölgeye gitmemizi önerir misiniz, önümüzdeki günlerde çatışmalar biter ve güvenli ortam oluşur mu?" diye soran öğretmenler var. Öğrencilerini bırakmak istemeyen ancak güvenliklerinden endişe eden öğretmenler "can güvenliğinin nasıl sağlanacağı " sorusunun yanıtı peşinde.
Bölgede 2 yıldır görev yapan bir öğretmen bakın duygularını nasıl anlatıyor:
"Tam 5 yıl atanmayı bekledim ve iki yıldır da Doğu'daki bir ilimizin köyünde öğretmenlik yapıyorum. Öğrencilerimi de halkı da seviyorum. Ancak tekrar geri dönmekten korkuyorum. Ailem gitmemi istemiyor, 'istifa et' diye baskı yapıyorlar, Ne yapacağıma karar veremedim. Acaba bir süre rapor mu alsam? "
Bir başka mesaj ise bugün atamaları yapılacak öğretmenlerden: "Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Doğu ve Güneydoğu illerine gidecek öğretmenlerin güvenliklerinin nasıl sağlanacağına ilişkin hiç açıklama gelmiyor. Gittiğimizde ne olacak? Kaç yıldır atanmak için bekliyorum, eğer gidemezsem çok üzüleceğim."
Bu mesajlar bir yandan endişelerini ortaya koyarken, bir yandan da kendilerini rahatlatacak ve güven verecek bir mesaj ve ortam beklediklerini gösteriyor.
SINAV VE FORMASYONA KARޞI YÜRÜDÜLER
"Öğretmenlerin çözüm bekleyen sorunları var" dedik. Bunlardan biri de aday öğretmenlerin önümüzdeki ay girmek zorunda oldukları "yazılı" sınav. Geçtiğimiz nisan ayında değiştirilen atama ve yer değiştirme yönetmeliği ile birlikte aday öğretmenliğin kaldırılması kuralları da değişti. Öğretmenler önce 50 maddelik performans değerlendirmesinden geçecek, ardından da yazılı sınava girecek. Aday öğretmenler ise zaten üniversite sınavından başlayarak, çeşitli sınavlardan geçerek atandıklarını söyleyerek, ilk kez 11 Ekim'de yapılacak yazılı sınavın kaldırılmasını istiyor. İşte öğretmenler hem bu taleplerini dile getirmek hem de YÖK'ün her fakülte mezununa formasyonla öğretmenlik yolunu açmaya son vermesini istemek için Ankara'da buluştu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde eylem yaptı. Bakanlık önünde yapılan açıklamada "Bizlet olmasaydık sizler o koltukta olmayacaktınız. Bizler bu ülkefe öğretmenin değerinin anlaşılmasını istiyoruz. Bu kadar aday varken 37 binin çok düşük ve acı bir kadro olduğunu bildirmek istiyoruz" diyerek yetkililere seslendiler.

Fotoğraf: Doğa Koleji

 

05-10-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş