Arama sonuçları

Okul öncesi eğitim ücretsiz olmalı

Okul öncesi eğitim ücretsiz olmalı

Okul öncesi eğitim ücretsiz olmalı. Başbakan Binali Yıldırım dün yaptığı açıklamada 2019'a kadar ikili eğitimin son bulacağını söylerken önümüzdeki dönemde de okul öncesi eğitimi zorunlu hale getireceklerini açıkladı. Yıllardır eğitimciler de okul öncesi eğitimin zorunlu ama aynı zamanda da ücretsiz olması gerektiğini söylüyor.

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) tarafından hazırlanan eğitimin temel sorunlarının anlatıldığı raporda da bu konuya dikkat çekiliyor. Raporda okul öncesi eğitimin zorunlu ama ücretsiz olması gerektiği belirtiliyor. Bir başka vurgulanan nokta da öğretmenleri güçlendirecek çalışmaların yapılmasının şart olması.

İşte ERG raporunda okul öncesi eğitimle ilgili saptamalar:

OKUL ÖNCESİ EĞİTİME ERİŞİM SINIRLI
Okul öncesi eğitime erişimde Türkiye, benzer gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYİH) sahip ülkelerin gerisinde kalıyor. Kişi başına düzen GSYİH oranı Türkiye'ye yakın olan Bulgaristan, Meksika, Venezuela gibi ülkelerde okul öncesi eğitime erişim çok daha yüksek. World DataBank 2013 verilerine göre “brüt okullulaşma oranı” Türkiye'de yüzde 28 iken Venezuela'da yüzde 76, Bulgaristan'da yüzde 87 ve Meksika'da yüzde 103. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 4-5 yaş grubundaki çocukların yüzde 43'ü okul öncesi eğitime erişebildi.

EŞİTSİZLİKLER AÇISINDAN ÜCRETSİZ OLMALI
Okul öncesi eğitime erişimde bölgeler ve iller arasındaki eşitsizlikler oldukça belirgin. Okul öncesi eğitim için velilerden aylık 200 TL'ye kadar çıkabilen katkı payları talep edilmesi ise eşitsizlikleri artırıcı bir rol oynuyor. Okul öncesi düzeyde verilen şartlı eğitim yardımlarının tutarı ise aylık sadece 35-40 TL. Okul öncesi eğitimden her çocuğun eşit olarak yararlanabilmesi için okul öncesi eğitimin tamamen parasız olması gerekiyor. PISA 2012 sonuçlarına göre bir yıldan fazla okulöncesi eğitim almış olan öğrenciler, 15 yaşına geldiklerinde hiç okul öncesi eğitim almamış akranlarından akademik olarak bir okul yılı daha ilerideler.

Fotoğraf: Nesibe Aydın Eğitim Kurumları

05-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş