Arama sonuçları

Okullar için kek ve poğaça tarifi bakanlıktan

Okullar için kek ve poğaça tarifi bakanlıktan

Okullar için kek ve poğaça tarifi bakanlıktan. Sağlık Bakanlığı Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamında okullar için kek ve poğaça tarifleri hazırladı. İçlerinde koruyucu madde barındırmayan, tuz, şeker ve yağ oranı az poğaça ve kekler önümüzdeki günlerde okul kantinlerinde yerini alacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şöyle dedi: “Ticaretten daha fazla pay elde etmek için yapılan rekabet ve promosyonlara çocuklarımızın sağlığını kurban etmemeliyiz. Bu konuda daha proaktif olup daha cesur adımlar atmalıyız.”

OKULLAR İÇİN KEK VE POĞAÇA TARİFİ BAKANLIKTAN

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre Sağlık Bakanlığı okullar için kek ve poğaça tarifleri hazırladı. Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile okul kantinlerinde zararlı ürünlerin satışı yasaklanmıştı. Hatta eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içecekler bir genelge ile duyurulmuştu. Sağlık Bakanlığı şimdi de farklı bir adım atarak, kantinlerde satılacak poğaça ve keklerdeki tuz, şeker ve yağ oranını kontrol etmeye hazırlanıyor. Bakanlık kek ve poğaça tarifleri hazırlayarak üretici firmalara örnek ürünler de sundu.

BESLENME DOSTU OKUL PROJESİ NEDİR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çocukları korumak için onlara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “En önemlisi, mücadelemizi boşa çıkaracak olan obeziteyi tetikleyici ticari faktörlerin çalışmalarını bertaraf etmeliyiz. Beslenme Dostu Okul Programı ile kantinlerde şeker, çikolata, gazlı içecekler ve enerji içecekleri yasakladık, tatlı ve tuzlu gıdalar için kriterler belirledik. Televizyonlarda çocuk programlarında abur cubur reklamları yasaklandı. Beden eğitimi saati artırıldı. Ortaokul ve liseler için geliştirilen ‘fiziksel uygunluk karnesi’ ile yılda iki kez çocukların boy ve ağırlığı ölçülüyor ve sonuçlar MEB veri tabanına giriliyor.”

İŞTE BAKANLIĞIN OKULLAR İÇİN HAZIRLADIĞI TARİFLER

Poğaça- 10 porsiyon: 4 su bardağı buğday unu, 3 yemek kaşığı margarin, bir yumurta ve bir yumurta sarısı, 1.5 silme yemek kaşığı şeker, 1/3 yaş maya ve bir çay kaşığı tuz.

Kek- 10 porsiyon: 3 yumurta, 2 silme su bardağı un, bir orta çay bardağı yoğurt, yarım su bardağı ayçiçek yağı, bir dolu çay bardağı şeker, bir paket kabartma tozu.

KANTİNDE SATIŞI YASAK OLANLAR

- Enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler, kızartmalar, cipsler (patates, mısır, şekillendirilmiş vb), gevrek çerezler, tüm çikolata türleri, gofretler, tüm şekerleme türleri, yaş pastalar, ekler, kruvasan, donut, parfe, mozaik pasta, muffin, cupcake vb, hamurlu, şerbetli tatlılar, hindistancevizi sütü ve kreması, çay ve kahve tarzı içecekler (liseler hariç).

 

01-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş