Arama sonuçları

Okulları Tanıyalım: Alman Lisesi: Puanı, Üniversite Başarısı

Okulları Tanıyalım: Alman Lisesi: Puanı, Üniversite Başarısı

Okulları Tanıyalım: Alman Lisesi: Puanı, Üniversite Başarısı. Kuruluş tarihi 1868 yılına kadar uzanan Alman Lisesi, İstanbul’da bulunan yabancı özel lise statüsündeki okullardan birisi. Lise matematik ve fen ağırlıklı eğitim veriyor. Hazırlık dahil eğitim süresi 5 yıl.

Okul öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı merkezi sınav Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre alıyor. Alman Lisesi’ne girişte okul notlarının etkisi yok. Bakanlık LGS puanlarını açıkladıktan sonra okul da diğer yabancı özel liseler gibi kendi taban puanını duyuracak. Puanınız tutuyorsa bireysel olarak ya da online okula önce ön kayıt, sonra da kayıt hakkı kazandıktan sonra kesin kayıt yaptırıyorsunuz.

OKULLARI TANIYALIM: ALMAN LİSESİ: PUANI, ÜNİVERSİTE BAŞARISI

2019-2020 öğretim yılı puanını 1. Ön kayıt için 485 olarak açıkladı. Geçen yıl puanı 440 olan okul, bu yıl puanını 45 puan artırdı.

OKULUN EN YÜKSEK VE EN DÜŞÜK PUANI NEDİR?

Özel Alman Lisesi’nin en yüksek kayıt puanı geçen sene 473.2284, en düşük puanı da 438.8218 oldu.

ÖZEL BİR DİPLOMASI VAR MI?

Evet var. Lise öğrencilerine Almanya, Avusturya ve İsviçre olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde sınavsız üniversiteye giriş hakkı tanıyan Abitur Diploması veriyor. Abitur Diploması öğrencilere ABD’deki üniversitelerde de ayrıcalıklar sağladığı gibi, uluslararası bir diploma olması sebebiyle dünyanın başka ülkelerinde de geçerli bir diploma olarak kabul ediliyor. Alman Lisesi Abitur sınavına girmeyen öğrenciye B2 ve C1 düzeyinde Almanca dil bilgisini belgeleyen Alman Dil Diploması (DSD) alma hakkı veriyor. Lise 2001 yılından bu yana Abitur diploması alan ve üniversite eğitimini Almanya’da sürdüren  mezunlarına burs veriyor.

EĞİTİMİN KALİTESİ NASIL?

2009 ve 2016 yıllarında Almanya Federal Eyalet Teftişi Özel Alman Lisesi'ne ülke dışındaki en kaliteli okul olarak “ExzellenteDeutscheAuslandsschule” kalite ünvanını verdi.

KIZ ÖĞRENCİLER İÇİN AYRI BİR KOTA VAR MI?

Daha çok erkek öğrenciler tercih ettiği için 2014 yılında okul ilk kez kız öğrenciler için 50 kişilik özel bir kontenjan ayırdı. Ancak bir yıl sonra bu uygulamadan vazgeçildi.  Özel Alman Lisesi kız ve erkek öğrenci olarak kontenjanı ayırmayıp, belirlediği kontenjanına göre öğrenci alıyor.

ALMAN LİSESİ KONTENJANI NEDİR?

Alman Lisesi'nin kontenjanı değişmedi, 130.

YATILI EĞİTİM VAR MI?

Hayır, yatılı eğitim yok.

OKULUN ÖĞRENİM ÜCRETİ NEDİR?

Özel Alman Lisesi'nin 2019-2020 yılı öğrenim ücreti KDV dahil

Peşin: 64 bin TL

12 taksit: 68 bin 725 TL

ÜNİVERSİTE BAŞARISI NEDİR?

Okulun 53 öğrencisi geçen yıl Almanya’daki üniversitelerden kabul aldı. 16 öğrenci Türkiye’deki üniversitelere yerleşti. 3 öğrenci İsviçre, 2’şer öğrenci ABD ve İngiltere ile 1’er öğrenci de Avusturya, Hollanda, Avusturya ve İtalya’da üniversitelere yerleşti.

 

 

 

 

23-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş