Arama sonuçları

ÖSYM Başkanı Demir'den Hatalı Soru Açıklaması

ÖSYM Başkanı Demir'den Hatalı Soru Açıklaması

KPSS'de iptal edilen 12 soru ile ilgili TRT'de değerlendirmede bulunan ÖSYM Başkanı Ömer Demir, “Soru iptali, sınav sürecinin beklenmeyen ancak olağan bir sonucu” dedi. Sınavın sağlıklı yapılabilmesi için gösterdikleri hassasiyetin sınavdan sonra da devam ettiğini ifade eden Demir, bu hassasiyetle soruların hata içerdiği görüldünde iptal ettiklerini belirtti. “ÖSYM'nin soruları hazırlarken gösterdiği özeni, sorularda hata olduğu zaman gösterilmiyor gibi bir algı oluşabilir” diyen Demir, soruların iptalinin çoğu yargıya intikal etmediğini ama daha sağlıklı olsun diye bunları iptal ettiklerini söyledi.

İKİ NEDENLE İPTAL

Demir, iptal edilen soruların iki nedeni olduğunu belirtti. “Zaman zaman ders kitabına dayalı bir sorunun başka kitaplarda farklı olduğu görülünce iptal edilebiliyor” diyen Demir, soruları hazırlayan ekibin sorunun yanlış olmadığını düşünerek hazırladığını ancak yayınlandıktan sonra yeni bilgiler ortaya çıktığında adayları korumak için onları iptal etmeleri gerektiğini söyledi.

1300 SORUDAN 12'Sİ HATALI

ÖSYM Başkanı Demir, hatalı sorularla ilgili de değerlendirmede bulundu. Demir, “29 ayrı sınav yaptık, bir kısmında 50-60 soru soruldu. Toplamda hazırlanan 1300 soru var. Adaylarda kendi 50-60 sorusunun 12'si iptal edlidi diye bir infial var sanırım” dedi.

EKSİK HESAPLANMASI İMKANSIZ

Demir, sonuçların eksik hesaplanmasıyla ilgili iddiaları da değerlendirdi. “Eksik hesaplanması imkansız. Çünkü her bir adayın cevaplarını en az iki optik okuyucuyla okuyoruz. Farklılık varsa mutlaka ve mutlaka adayın daha sonradan yaptığı değişikliklerdir; küçük işaret koymuştur, silmiştir, bunu optik okuyucu görememiştir” diyen Demir, itirazı oların hepsine tek tek baktıklarını da ekledi. 

YARGI KARARI EN GEÇ 45 GÜNE ÇIKAR

Demir, dava süreci devam eden Sosyal Bilgiler ve Coğrafya Testleri ile ilgili iptal beklemediklerini, konuyla ilgili yargı sürecinin tamamlanmasını beklediklerini de ifade etti. Buna göre Sosyal bilgiler ve coğrafya alanı dışındakilerin puan hesaplamalarını etkilemeyecek. En geç 45 gün içinde yargı kararı belirlenecek.

Fotoğraf kaynak: ÖSYM

30-07-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş