Arama sonuçları

ÖSYM'nin vahim hatasına dava açılabilir mi?

ÖSYM'nin vahim hatasına dava açılabilir mi?

ÖSYM'nin vahim hatasına dava açılabilir mi? 8 Ağustos'ta açıkladığı yerleştirme puanlarının 12 Ağustos'ta hatalı olduğunu açıklayan ÖSYM'ye tepki dinmiyor. Geçtiğimiz temmuz ayında da yerleştirme puanlarını hatalı hesaplayarak, 2 milyon adayın başarı sırasının değişmesine neden olan ÖSYM'nin dün açıkladığı yerleştirme hatası pes dedirtti. Buna göre 1499 aday aslında yerleşmemiş, yerleşememiş görünen 1628 aday aslında yerleşmiş, 1110 adayın yerleştiği program değişmiş durumda. Skandal hata büyük tepki çekerken, adaylar, 'Yerleştiğimiz bölümlere 'yerleşmediniz' diye arıyorlar. Kazanılmış haklarımızı elimizden alamazlar' diyor.

Peki adayların ÖSYM'nin bu vahim hatasına karşı dava açma hakları var mı? HabertürkGazetesi yazarı Pervin Kaplan yazısında adayların yargıya gitme şanslarının ne olduğuna değiniyor. 

ÖSYM'NİN VAHİM HATASINA DAVA AÇILIR MI?

İşte Kaplan'ın söz konusu yazısı: 

ÖSYM'nin binlerce adayı mağdur eden hata yaptığı açıklamasının ardından görüştüğümüz bir bölge idare mahkemesi başkanı bu hata nedeniyle adayların yürütmeyi durdurma ve manevi tazminat gerekçeleriyle yargıya başvurma hakları olup olmadığına ilişkin sorumuz üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: 
"ÖSYM hata yaptığını ve düzelttiğini açıklıyor. Dava açıldığında bilirkişi incelemesi yapılır. Bilirkişi en son düzeltilen hatanın doğru yapılıp yapılmadığını inceler. Bu düzeltme doğru ise yürütmeyi durdurma kararı olmaz. Aileler birleşerek manevi tazminat davası açtıklarında iki karar çıkabilir. Bu karar da tamamen hâkimin takdirine bağlı olarak şöyle değişir: 

 

RED KARARI: ÖSYM'nin amacı doğruyu bulmaktır. Teknik bir hata yapmıştır. Ama doğrusunu bulmuştur. 2 milyondan fazla adayın girdiği sınavlarda böyle hata olabilir. Bazı adaylar üzüldü ama bazı adaylar da sevindi.
 

KABUL KARARI: 2 milyondan fazla adayın girdiği sınavda ÖSYM gibi bir kurum daha titiz, daha dikkatli olmalı. Sonuçları, acele edip 2 gün önce açıklamaya çalışacağına bir kez daha kontrol edebilirdi. Böyle bir kurumun hata yapmaması gerekirdi. İnsanları manevi olarak rahatsız etmiştir. Böyle hatalarla şaibe yaratılması doğru değildir. 

KAYITLARI SİLİNMEYE BAŞLANDI

Bu arada yerleştirme sonuçlarında bir yükseköğretim programına yerleşmiş görünen ve geçtiğimiz 11 Ağustos'ta başlayan elektronik kayıt ile üniversitelere kayıt yaptıran adayların da kayıtları silinmeye başlandı. Üniversiteler ÖSYM'nin hatasından sonra yerleşen adaylarla ilgili yeni bilgilere göre düzeltme yapmaya başladı. 

13-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş