Arama sonuçları

Özel liseler LGS puanı ile öğrenci alacak

Özel liseler LGS puanı ile öğrenci alacak

Özel liseler LGS puanı ile öğrenci alacak. Aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı özel okullar bu yıl öğrencilerini LGS puanıyla alacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2 Haziran'da yapılacak LGS'ye katılım isteğe bağlı olacak. Bu sınavda öğrencilere çoktan seçmeli sözel ve sayısal bölümlerden oluşan 90 soru sorulacak. Bu sınavın sonuçlarına göre de öğrenciler sınavla öğrenci alan okullara yerleştirilecek. Özel okullar da LGS sonuçlarını kullanarak öğrencilerini alacak.

ÖZEL LİSELER LGS PUANI İLE ÖĞRENCİ ALACAK

Türkiye Özel Okullar Derneği yetkililerinin verdiği bilgiye göre dernek üyesi özel okullar, geçen yıllarda olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapacağı sınavın sonuçlarını kullanarak yerleştirme yapacak.

18 NİSAN'DA TOPLANTI YAPACAKLAR

Dernek tarafından 18 Nisan'da İstanbul'da merkezi sınav sonuçlarının özel liselerde öğrenci alımında kullanılmasına ilişkin konuların ele alınacağı bir toplantı düzenlenecek. Toplantıya, aralarında yabancı özel okullar ve köklü Türk kolejlerinin de bulunduğu dernek üyesi yaklaşık 300 özel okul yöneticisi davet edildi.

ÖZEL OKULLAR SINAV KOMİSYONU KURULACAK

Toplantıda, 9 okul temsilcisinin katılımıyla "Sınavla Öğrenci Alan Özel Okullar Komisyonu" kurulacak. Komisyon, toplantıya katılacak özel liselerin kayıt takvimini ve merkezi sınavla öğrenci alımına ilişkin uygulama usullerini hazırlayacak ve Milli Eğitim Bakanlığına sunacak. Bakanlık yetkilileriyle yapılacak görüşmenin ardından özel okulların kayıt takvimi ve kayıt kılavuzu kamuoyuna açıklanacak.

Özel okulların mevzuata göre kendi sınavlarını yaparak bunun sonucuna göre öğrenci kaydetme hakkı da bulunuyor.

OKULLAR SİTELERİNDEN DUYURMAYA BAŞLADI

Bu arada, talep gören bazı özel liselerin internet sitelerinden "2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, Milli Eğitim Bakanlığının yapacağı sınav sonuçlarını kullanarak öğrenci kayıt-kabul işlemlerinin yapılacağını" ilan ettikleri gözlemlendi.

Bu nedenle, özel liselere gitmeyi hedefleyen öğrencilerin, bu okulların internet sitesine girerek merkezi sınavla ilgili duyuruları takip etmesi tavsiye edildi.

 

12-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş