Arama sonuçları

Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi nasıl öğrenci alacak? İstanbul dışında hazırlık sınıfı bulunan 3 kentteki Anadolu Liselerinden biri de Balıkesir’de bulunan Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi. 

Balıkesirli işadamı ve eski milletvekili Sırrı Yırcalı tarafından yaptırılan ve onun adını taşıyan lise Bandırma yolu üzerinde kente 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

1984 yılında kurulan ve 73 öğrenciyle eğitime başlayan Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi'nde okulda şu anda 940 öğrenci okuyor. Okulda görev yapan öğretmen sayısı da 58. Sırrı Yırcalı'da Proje Okul olarak ilan edilen liselerden birisi.

İşte Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

 

SIRRI YIRCALI ANADOLU LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

2017-2018 öğretim yılında Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre öğrenci alacak. Bu sınav Türkçe, Matematik, Fen, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden yani toplam 6 dersten yapılıyor. Sınav sonucunda Merkezi Sınav Puanı (MSP) yani LGS puanları açıklanacak. Öğrenciler liseye bu puana göre yerleştirilecek.

LGS PUANI NASIL HESAPLANACAK?

LGS puanı hesaplanırken 6 dersten yapılan sınavın sonuçları dikkate alınıyor.

OKUL NOTLARI ETKİLİ OLACAK MI?

Hayır. LGS puanı hesaplanırken yalnızca sınavın sonuçları dikkate alınıyor. Bu sınav puanı hesaplamasında okul notlarının etkisi yok.

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANACAK MI?

Evet. Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi sınavla öğrenci alan okullar listesinde yer aldığı için bu yerleştirmeler de merkezi yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak. Bunun için de tercih listesi hazırlayacaksınız, MEB bu listeye göre puan üstünlüğünü dikkate alarak okulun kontenjanı kadar öğrenci yerleştirecek.

OKULUN KONTENJANI NEDİR?

Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’nin 2018-2019 öğretim yılı kontenjanı 180 olarak belirlendi.

ÖĞRETİM ŞEKLİ NEDİR?

 

Öğretim şekli karma yani kız ve erkek öğrenci birlikte okuyor.

ÖĞRENİM DİLİ NEDİR?

Okul İngilizce eğitim veriyor. Bir yıl İngilizce hazırlık sınıfı okunuyor.  

İKİNCİ YABANCI DİL VAR MI?

Evet, İngilizce eğitim veren lisede ikinci yabancı dil olarak Almanca okutuluyor.

SIRRI YIRCALI ANADOLU LİSESİ TABAN PUANI NEDİR?

Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi taban puanı 2017 ilk yerleştirmede 487,7960 oldu. Ancak bu puanın hesaplanmasında okul notlarının yüzde 30 etkili olduğunu unutmayalım. LGS puanlarının hesaplanmasında ise okul notları etkili değil.

YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Hayır. Okulun yatılı öğrenciler için pansiyonu bulunmuyor.

OKULA ÜCRET ÖDENİYOR MU?

Hayır. Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi bir devlet okuludur ve öğretim ücretsizdir.

OKULUN FİZİKİ OLANAKLARI NEDİR?

30 bin metrekarelik alana kurulu okulda bin 45 metrekare alan üzerine kurulu bir spor salonu, çim futbol sahası, tenis kortu, 3 basketbol, 1 voleybol ve 1 mini futbol sahası bulunuyor. Kamelyaları, havuzu, yer satrançları, bankları, renkli çiçekleri ve ağaçları ile okulun bahçesi Türkiye’nin en bakımlı ve en güzel görünümlü bahçesi seçilmişti. Okulda öğrencilerin kurduğu 15 tane kulüp var. Okulun derslik sayısı 30. Ayrıca 3 fen laboratuvarı, bir BT sınıfı bulunuyor.  

 

ŞEHİR MERKEZİNE UZAK MI?

Karesi İlçesi'ndeki okul  Bandırma yolu üzerinde ve şehir merkezine yalnızca 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

OKULUN DİPLOMASININ ÖZELLİĞİ NEDİR?

Türkiye’de sayıları sadece 11 olan hazırlık sınıfına sahip Anadolu liselerinden birinden mezun olacaksınız. Bölgede hazırlık sınıfı olan tek lise. Elbette devlet lisesi olarak söz ediyoruz. Okulun mezunları ise aralarında İstanbul Cerrahpaşa dahil olmak üzere köklü üniversitelerin başta tıp ve mühendislik programları olmak üzere lisans programlarına yerleşiyor.

 

10-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş